Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

سفته الکترونیکی چیست؟

سفته یکی از مهمترین اسناد تجاری است. بعد از چک، سفته بیشترین کارایی را در روابط تجاری میان اشخاص دارد. مرسوم ترین شکل سفته، شکل کاغذی آن است. اما در تاریخ 19 بهمن 1400 از سفته الکترونیک رونمایی شد. بنابراین، اکنون برای تهیه سفته دیگر لازم نیست شکل قدیمی آن مورد استفاده قرار گیرد. سفته الکترونیک جدیدترین شکل سفته است که کار را برای اشخاص و تجار سهل تر کرده است. در این مقاله به موضوع سفته الکترونیکی و چگونگی استفاده از آن می پردازیم. سفته الکترونیکی چیست؟

سفته الکترونیکی چیست؟

سفته الکترونیکی چیست؟

سفته الکترونیکی یکی از خدماتی است که همسو با پیشرفت تکنولوژی به صورت آنلاین می توانید آن را دریافت کنید. در تاریخ 19 بهمن 1400 از سفته الکترونیک رونمایی شد. بنابراین، هم اکنون می توانید سفته را به صورت آنلاین و غیرحضوری و به صورت 24 ساعته دریافت کنید. سفته الکترونیکی چیست؟

مزایای سفته الکترونیک چیست؟

با رونمایی از سفته الکترونیک دیگر نیازی به مراجعه به بانک و واحدهای فروش سفته نیست. بدون اتلاف انرژی، زمان و هزینه می توانید از فواید سفته بهره مند شوید. بانکهای ارائه کننده، امکان صدور سفته های الکترونیکی از طریق بانک ملی، بانک قرض الحسنه، رسالت، بانک آینده به صورت بر خط و 24 ساعته امکان پذیر ساخته است.

از سوی دیگر، خرید اینترنتی سفته از امنیت بیشتری برخوردار است. سفته های الکترونیکی با یک شناسه یکتا قابل شناسایی هستند که مورد تایید کلیه بانک ها است و به همین دلیل ریسک جعلی بودن را به هیچ عنوان ندارد. ضمنا بر خلاف سفته های کاغذی که مبلغ آن رند است، با وجود سفته های الکترونیک شما می توانید مبلغ دلخواه خود را روی سفته درج کنید و آن را در وجه فرد یا سازمان صادر نمایید. سفته الکترونیکی چیست؟

نحوه دریافت سفته الکترونیک چگونه است؟

امروزه با الکترونیکی شدن سفته، تنها کافیست که فایل سفته الکترونیک را به همراه کد ملی خود و شناسه معتبر خزانه داری کل کشور به شخص گیرنده ارائه داد. این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر زمانی فایل یا حتی شماره سفته را گم کردید باز هم سفته شما از طریق کد ملی قابل پیگیری است.

سفته الکترونیکی چیست؟

نحوه شکایت از سفته چگونه است؟

امکان طرح شکایت کیفری نسبت به سفته وجود ندارد و تنها از باب حقوقی می توان علیه صادرکننده سفته اقدام نمود. در صورت عدم وصول سفته، ابتدا سفته را واخواست نمایید. سپس دادخواست مطالبه وجه مطرح کنید. این رویه در مورد سفته کاغذی و الکترونیکی صادق است. بنابراین، در صورت عدم وصول سفته، شما نمی توانید همچون چک از صادرکننده شکایت کیفری نمایید.

نتیجه گیری مقاله

در تاریخ 19 بهمن 1400 از سفته الکترونیک رونمایی شد. این نوع سفته نسبت به سفته کاغذی از مزایای زیادی برخودار است. مهمترین مزیت این نوع سفته صرفه جویی از وقت و هزینه است. شما می توانید به صورت آنلاین این سفته را از طریق بانک ملی، بانک قرض الحسنه، رسالت، بانک آینده به صورت بر خط و 24 ساعته تهیه کنید. همچنین سفته الکترونیکی دارای امنیت بالایی است. چه اینکه شما اگر سفته را گم کنید باز هم می توانید از طریق کد ملی آن را پیگیری نمایید. سفته الکترونیکی چیست؟

بر خلاف سفته های کاغذی که مبلغ آن رند است، شما می توانید در سفته های الکترونیکی هر مبلغی که دلخواهتان است را درج کنید. شخص دارنده سفته نیز تنها لازم است شناسه سفته را داشته باشد تا بتواند از آن بهره برداری نمایید. همچنین امکان جعلی بودن سفته در این نوع الکترونیکی آن ها منتفی است.

آیا تا کنون از سفته الکترونیک استفاده کردید؟

قبل از انجام هر امر حقوقی حتما با وکیل متخصص در آن زمینه مشورت نمایید. گروه وکلای موسسه ترنم عدالت با سالها سابقه در امور حقوقی، کیفری، خانوادگی، ثبتی، اسناد تجاری، ملکی و … شما را در رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نماید. با ما تماس بگیرید. 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

 

سفته الکترونیکی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا