Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

نمونه دادخواست مطالبه نفقه از فرزند

به موجب مقررات قانون مدنی نفقه در خط عمودی صعودی و نزولی امکان پذیر است. به این معنا که اگر فرزندان ندار باشند و تمکن مالی نداشته باشند پدر ملزم به دادن نفقه به آنها است. از سوی دیگر چنانچه پدر و یا مادر از منظر وضعیت مالی ندار شناخته شوند. اما فرزندان توانایی مالی برای پرداخت نفقه به آنها را داشته باشند به موجب ماده 1200 و 1201 قانون مدنی باید نفقه آنها را پرداخت نمایند. نمونه دادخواست مطالبه نفقه از فرزند

ماده 1200 قانون مدنی بیان می کند: نمونه دادخواست مطالبه نفقه از فرزند

نفقه ابوین با رعایت الاقرب‌ فالاقرب به عهده اولاد و اولاد اولاد است.

ماده 1201 قانون مدنی چنین مقرر می کند:

هر گاه یک نفر هم در خط عمودی صعودی و هم در خط عمودی نزولی اقارب داشته باشد که از حیث الزام به انفاق در درجه مساوی‌ هستند نفقه او را باید اقارب مزبور به حصه متساوی تادیه کنند بنابراین اگر مستحق نفقه پدر و مادر و اولاد بلافصل داشته باشد نفقه او را باید پدر و ‌اولاد او متساویا تادیه کنند بدون این که مادر سهمی بدهد و همچنین اگر مستحق نفقه مادر و اولاد بلافصل داشته باشد نفقه او را باید مادر و اولاد ‌متساویا بدهند.

نمونه دادخواست مطالبه نفقه از فرزند

ریاست محترم شعبه ……………. مجتمع قضایی ……………. شهرستان ……………….. نمونه دادخواست مطالبه نفقه از فرزند

با سلام؛

احتراما موارد زیر را به استحضار حضرت عالی می رسانم:

اینجانب سالها است که به دلیل از کار افتادگی در اثر سانحه تصادف متاسفانه توانایی تحرک خود را از دست داده ام. شوربختانه هر چه در این سالها اندوخته بودم به دلیل پرداخت هزینه های گزاف جراحی های پی در پی و البته نا فرجام و خرید دارو و درمان های مختلف هدر رفت. بنابراین وفق ماده 1197 قانون مدنی ندار بوده و در وضعیت فعلی توانایی اشتغال به شغلی را ندارم. چه اینکه تقریبا از منظر حرکتی، فاقد هر گونه تحرک بوده و نمی توانم به وسیله اشتغال به شغلی وسیله امرار معاش خود را فراهم نمایم (مدارک پزشکی بنده به پیوست دادخواست می باشد).

در مقابل فرزند ذکور بنده، بسیار متمول بوده و دارای چندین منزل مسکونی و شغل درخور توجه همراه با حقوق ثابت است. اما به رغم مشاهده وضعیت اینجانب از پرداخت نفقه به بنده استنکاف می ورزد. لذا به موجب این دادخواست از شما عاجزانه تقاضامندم وفق مقررات 1197، 1200 و 1201 قانون مدنی حکم مقتضی در خصوص وضعیت بنده صادر نمایید.

                                                           با تقدیم احترامات فراوان

توجه: موارد ذکر شده در این دادخواست تمثیلی است. بنابراین، نگارش دادخواست با توجه به ارائه شرح حال هر شخص متفاوت خواهد بود. 

وکلای موسسه ترنم عدالت با داشتن چندین سال سابقه در حوزه تنظیم قرارداد، لایحه، اظهارنامه، دادخواست و شکواییه شما را در رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نمایند. اکنون با ما تماس بگیرید. 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

نمونه دادخواست مطالبه نفقه از فرزند

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا