Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

مطالبه مهریه توسط دو همسر

با توجه به رواج چند همسری در قانون ایران (چهار همسر دائم و تعداد نامحدود همسر صیغه ای) تعدادی از مردان هستند که دارای دو همسر می باشند. حال اگر مرد فوت کند در این صورت کدام یک از زن ها نسبت به دریافت مهریه از ماترک متوفی اولویت و ارجحیت دارد؟ به عبارت بهتر، اگر مردی که دارای دو همسر است، کدام یک از زن های او ابتدا می توانند برای دریافت مهریه از ماترک به جای مانده از متوفی اقدام کنند؟ این سوال از اداره حقوقی قوه قضاییه پرسیده شد. اکنون ما در این مقاله به بررسی موضوع مطالبه مهریه توسط دو همسر می پردازیم.

مطالبه مهریه توسط دو همسر

فرض سوال و پرونده: مطالبه مهریه توسط دو همسر

مردی دو همسر داشت و در اثر سانحه فوت کرد. بعد از فوت او هر دو همسرش برای مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت اقدام کردند و تقاضای توقیف اموال متوفی را داشتند. اما در اینجا چند سوال مطرح می شود:

1- آیا میان زنان متوفی از حیث مطالبه مهریه تقدمی وجود دارد یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال باید مواد 56 و 57 آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا را بررسی کنیم:

ماده 56 چنین مقرر می کند:

هرگاه چند بستانکار علیه یک نفر اجرائیه صادر کند آنکه به نفع او بازداشت در تاریخ مقدم صورت گرفته است نسبت به وصول طلب از مورد بازداشت حق تقدم دارد.
تبصره ـ اگر اجرائیه‌های متعدد علیه متعهد صادر شده‌باشد و بستانکاران در یک روز درخواست بازداشت اموال متعهد را بنمایند، پس از بازداشت مال‌مورد بازداشت بین بستانکاران به نسبت طلب آنان قسمت می‌شود.

ماده 57 نیز بیان می کند:

قرارداد خصوصی برخلاف ترتیب مذکور در ماده 56 این آئین‌نامه و تبصره آن نسبت به ثالث اعتبار ندارد.

بنابراین، به موجب ماده 56 آیین نامه اجرایی اسناد رسمی لازم الاجرا طلبکاری اولویت و ارجحیت دارد که برای توقیف زودتر اقدام کرده باشد. فرض کنید الف در مورخه 1400/09/20 فوت کرده و ب و ج هر دو همسران او هستند. ب برای مطالبه مهریه و توقیف اموال به جا مانده از الف در مورخه 1400/11/15 به اداره اجرای ثبت مراجعه می کند. اما ج در تاریخ 1400/10/10 به اداره اجرای ثبت مراجعه کرده و اموال الف را توقیف نموده است. در این مثال، ج نسبت به ب از حق تقدم برخودار است و هر گونه توافق خلاف این امر دارای اثر نیست. مطالبه مهریه توسط دو همسر

 

مطالبه مهریه توسط دو همسر

2- اگر هر دو همسر متوفی در یک روز برای مطالبه مهریه به اجرای ثبت مراجعه کنند، کدام یک دارای حق تقدم هستند؟

اداره حقوقی در این خصوص چنین پاسخ می دهد:

اگر مقصود این باشد که هر دو خانم در یک روز به اداره اجرای ثبت مراجعه کنند با توجه به تبصره ماده 56 آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجراء و طرز رسیدگی به شکایات و عملیات اجرایی مصوب 1387 و ماده 226 قانون امور حسبی ترکه به جا مانده از متوفی به نسبت طلب یعنی به نسبت مهریه بین خانم ها تقسیم می شود. اما اگر فرض بر این است که یکی از خانم ها زود تر از دیگری اموال متعلق به آقا را توقیف کرده است. در این حالت ابتدا مهریه این خانم باید پرداخت شود و اگر از اموال مرد چیزی با قی ماند به خانم دومی که مطالبه مهریه کرده است پرداخت می شود.

بنابراین:مطالبه مهریه توسط دو همسر

دو فرض را می توان با یکدیگر تفکیک نمود:

1- یکی از زوجین زودتر از دیگری نسبت به توقیف مهریه اقدام کرده است. در این صورت ابتدا طلب این خانم به عنوان مهریه از ماترک به جا مانده از آقا پرداخت می شود.

2- هر دو خانم در یک روز به اداره اجرای ثبت برای توقیف مهریه اقدام می کنند. در این صورت ماترک آقا بین هر دو خانم به نسبت مهریه آن ها تقسیم می شود.

پس:

در این میان فرقی میان همسر دائم و همسر صیغه ای نیست و تاریخ انعقاد عقد نکاح نیز تاثیری در ایجاد حق تقدم برای هر یک از خانم ها ندارد. مطالبه مهریه توسط دو همسر

قبل از انجام هر گونه اقدام حقوقی با وکیل یا کارشناس حقوقی مشورت کنید. گروه وکلای موسسه ترنم عدالت با سالها سابقه در امور خانوادگی، حقوقی، کیفری، ملکی، ثبتی و … شما را تا زمان رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نمایند. با ما تماس بگیرید. 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی به صفحه تماس با ما و درخواست مشاوره مراجعه کنید. 

مطالبه مهریه توسط دو همسر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا