Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

سفته دادن به کارفرما

این امر میان کارفرمایان مرسوم است که قبل از شروع کار و استخدام شخص از کارگر سفته ای بابت حسن انجام کار دریافت می کنند. اصولا پس از اتمام قرارداد کار و یا هر اقدامی که رابطه ی کاری میان کارگر و کارفرما را خاتمه بخشد، سفته نیز به کارگر عودت داده می شود. اما گاهی در عمل می بینیم که کارفرمایان از دادن سفته به کارگر امتناع می نمایند و بعضا سفته را به اجرا می گذارند. برای جلوگیری از بروز چنین امری راه حل چیست؟ چه اقدامات و تدابیری از سوی کارگر باید اندیشیده شود تا از به اجرا گذاشتن سفته توسط کارفرما جلوگیری به عمل آید؟ در این مقاله به تمامی سوالات مطروحه پاسخ می دهیم. سفته دادن به کارفرما

سفته دادن به کارفرما

گرفتن سفته از کارگر توسط کارفرما:سفته دادن به کارفرما

بر اساس عرف رواج یافته در بازار کار، کارفرما در بدو کار از کارگر سفته ای به منظور تضمین حسن انجام کار دریافت می کند. سفته به موجب دسته بندی قانون تجارت در دسته اسناد تجاری است. بنابراین، کارگر یک سند تجاری را در اختیار کارفرما قرار می دهد که امکان سوء استفاده کردن از آن توسط کارفرما وجود دارد. از این رو، کارگر باید در هنگام دادن سفته به کارفرما به نکات زیر توجه کند:

نکات مهم در هنگام دادن سفته حسن انجام کار به کارفرما:سفته دادن به کارفرما

1- حتما شماره خزانه داری سفته و مشخصات کامل آن را در قرارداد کار خود با کارفرما قید کنید.

2- در قسمت نام گیرنده وجه، نام شخص یا شرکتی که به عنوان کارفرمای شما قرار دارد را به طور دقیق و کامل ذکر کنید.

3- حتما علت صدور سفته را قید کنید. در قرارداد درج کنید که سفته بابت حسن انجام کار است. در روی سفته نیز عبارت حسن انجام کار را حتما درج نمایید.

4- حتما یک کپی از سفته تهیه کنید و در صورت امکان در اختیار کارفرما قرار دهید تا آن را امضاء نماید.

اصل اشتغال ذمه در اسناد تجاری از جمله سفته:سفته دادن به کارفرما

این اصل به این معنا است که وجود یک سند تجاری مثل چک یا سفته در دستان یک شخص به این معنا است که او ذینفع است و دیگر امضاء کنندگان در برابر او مسئولیت دارند. بنابرایت، در دعوای مطالبه چک یا سفته خواهان کسی است که چک یا سفته را در اختیار دارد و او تکلیفی جز ارائه لاشه چک یا سفته ندارد. در مقابل صادر کننده سند تجاری مکلف به پرداخت وجه آن است.

همچنین این مسئولیت نسبت به ظهر نویس (کسی که پشت چک یا سفته را امضاء می کند) وجود دارد. در واقع، صادر کننده و ظهرنویسان باید در مقابل دارنده سند تجاری اثبات نمایند که به چه دلیل مسئولیتی برای پرداخت وجه چک یا سفته ندارندو چرا که اصل بر مدیون بودن صادر کننده و یا هر یک از ظهرنویسان است و آنها باید وجه چک را کارسازی نمایند. در غیر این صورت محکوم خواهند شد.

سفته دادن به کارفرما

نتیجه گیری مقاله

سفته یکی از ساناد تجاری است که اوصاف اسناد تجاری را داراست . صادر کننده سندی تجاری به محض صدور آن در مقابل دارنده مسئول است که وجه آن را کارسازی کند. اما اخیرا این امر میان کارفرمایان مرسوم شده که از کارگر قبل از استخدام، سفته ای بابت حسن انجام کار دریافت می کنند. کارگر باید نکاتی را در تکمیل سفته و ارائه آن به کارفرما رعایت کند. در غیر این صورت ممکن است همه چیز به ضرر او تمام شود.

اگر به عنوان کارگر قرار است که سفته ای را به کارفرما بدهید حتما عبارت حسن انجام کار را روی سفته و در قرارداد کار منعقده میان خود و کارفرما قید کنید. تمامی مشخصات سفته را در قرارداد کار درج نمایید. سعی کنید کپی از از سفته تهیه کنید و آن را به امضای کارفرما برسانید و در نزد خود نگه دارید. در آخر فراموش نکنید که مشسخصات دقیق دریافت کننده سفته را روی سفته به دقت تکمیل کنید. سفته دادن به کارفرما

قبل از انجام هر امر حقوقی حتما با وکیل متخصص در آن حوزه مشورت کنید و از عواقب آن آگاهی کسب نمایید. گروه وکلای موسسه ترنم عدالت شما را تا زمان رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نمایند. با ما تماس بگیرید. 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

سفته دادن به کارفرما

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا