Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

دادخواست استرداد هدیه نامزدی

در دوزان نامزدی مرسوم است که نامزدها به یکدیگر هدیه بدهند. حال اگر نامزدی به هر دلیلی (غیر از فوت) به هم بخورد، هر یک از نامزدها می تواند هدیه ای که به طرف مقابل داده است را مطالبه کند. البته این امر شرایط و ضوابطی دارد که در قانون مدنی به آن پرداخته شده است. در این مقاله به یک نمونه دادخواست استرداد هدیه نامزدی که توسط وکلا و کارشناسان موسسه ترنم عدالت تنظیم شده، اشاره می کنیم.

دادخواست استرداد هدیه نامزدی

آیا امکان پس گرفتن هدایای دوران نامزدی وجود دارد؟دادخواست استرداد هدیه نامزدی

بله. تحت شرایطی می توان هدایای دوران نامزدی را پس گرفت. چنانچه وصلت نامزدی به هم بخورد و عین هدایای نامزدی وجود داشته باشد می توان از طرف مقابل هدیه را پس گرفت. این موضوع در ماده 1037 قانون مدنی مورد اشاره قرار گرفته است.

هر یک از نامزدها می ‌تواند در صورت بهم خوردن وصلت منظور هدایائی را که به طرف دیگر یا ابوین او برای وصلت منظور داده ‌است مطالبه کند اگر عین هدایا موجود نباشد مستحق قیمت هدایائی خواهد بود که عادتا نگاه داشته می‌شود مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده‌ باشد.

به موجب این ماده:دادخواست استرداد هدیه نامزدی

1- اگر عین هدیه نامزدی وجود داشته باشد و نامزدی به هم بخورد، می توان هدیه را پس گرفت.

2- اگر عین هدیه نامزدی وجود نداشته باشد و نامزدی به هم بخورد، می توان قیمت هدیه را پس گرفت.

دادخواست استرداد هدیه نامزدی

منظور از هدایا چه نوع هدایایی است؟

هدایایی که مصرف ناشدنی هستند و عادتا نگهداری می شوند. به عنوان مثال خوراکی جات را نمی توان پس گرفت و یا قیمت آن را مطالبه نمود. چون در دسته اموال مصرف شدنی قرار می گیرند. اما در مقابل هدایایی مثل طلا، ساعت، و … را می توان پس گرفت. البته اگر عین هدیه وجود نداشته باشد و بدون تقصیر یکی از نامزدها تلف شده باشد، نمی توان هدیه را پس گرفت. فرض کنید الف به ب یک گردنبند کادو می دهد. متاسفانه دزدی در خیابان به ب حمله می کند و گردنبند را از او می دزد. وصلت نامزدی میان الف و ب به هم می خورد. در این حالت الف نمی تواند قیمت گردنبند را از ب مطالبه کند. چون گردنبند بدون تقصیر ب تلف شده است.

به هم خودرن وصلت نامزدی در اثر فوت یکی از نامزدها:دادخواست استرداد هدیه نامزدی

در صورتی که وصلت نامزدی در اثر فوت یکی از نامزدها به هم بخورد نمی توان هدایای نامزدی را مسترد نمود. این موضوع در ماده 1038 قانون مدنی بیان شده است:

مفاد ماده قبل از حیث رجوع به قیمت در موردی که وصلت منظور در اثر فوت یکی از نامزدها بهم بخورد مجری نخواهد بود.

نمونه دادخواست استرداد هدیه نامزدی:

ریاست محترم شعبه ………… دادگاه ………….. شهرستان ………………..

با سلام؛

احتراما موارد زیر را خدمت محضر حضرتعالی معروض می دارم:

اینجانب در مورخه ………………. با خوانده محترم دعوا نامزد نمودیم. در طول دوره ……………… ماه نامزدی به علت بحث و مشاجره فراوان و عدم درک متقابل از یکدیگر، تصمیم گرفتیم وصلت مزبور را بر هم زنیم. اما در دوران نامزدی هدایای بسیاری از جانب اینجانب و خانواده بنده، به ایشان اهداء شد. تمام اشیای اهدایایی ذی قیمت و مصرف نشدنی بودند که فهرست آن ها به پیوست دادخواست می باشد. اینجانب همچنین، به موجب اظهارنامه شماره ………………….. مورخ ………………… از خوانده دعوا درخواست نمودم تا هدایای دوران نامزدی که به ایشان اهدا کردیم را مسترد نماید. لیکن، ایشان وقعی ننهادند. حالیه با عنایت به موارد معنونه درخواست رسیدگی و صدور حکم مقتضی در این خصوص از محضر شما عالیجناب به استناد ماده 1037 قانون مدنی مورد استدعا است. دادخواست استرداد هدیه نامزدی

با تقدیم شایسته ترین احترامات

قبل از انجام هر امر حقوقی حتما با وکیل متخصص در آن زمینه مشورت کنید. گروه وکلای موسسه ترنم عدالت با سالها سابقه در امور حقوقی، کیفری، خانوادگی، ملکی، ثبتی و … شما را در رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نمایند. با ما تماس بگیرید. 

 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و تلفنی، به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

 

دادخواست استرداد هدیه نامزدی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا