Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

توقیف حقوق کارمندان

پرونده های مطالباتی یکی پرونده هایی است که به کرات در دادگستری مطرح است. به گونه ای که استیفای طلب از بدهکار، به دغدغه ی طلبکاران بدل شده است. به موجب قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، یکی از راه های وصول بدهی این است که اگر شخصی حقوق بگیر دولت و یا مراکز خصوصی هستند، یک سوم یا سک چهارم حقوق او (بسته به اینکه دارای همسر و فرزند است و یا بدون همسر و  فرزند است) توقیف گردد. در این مقاله به بررسی توقیف حقوق کارمندان اعم از کارمندان دولتی یا خصوصی می پردازیم.

توقیف حقوق کارمندان

آیا حقوق کارمندان قابل توقیف است؟توقیف حقوق کارمندان

بله. حقوق کارمندان اعم از اینکه در ادارات دولتی مشغول به کار باشند یا در ادارات خصوصی، قابل توقیف است. البته برای توقیف حقوق کارمندان شرایطی وجود دارد که قانون گذار در مواد 96 الی 98 اجرای احکام بیان می کند.

شرایط توقیف حقوق کارمندان به منظور وصول بدهی طلبکاران چیست؟توقیف حقوق کارمندان

ماده 96 قانون اجرای احکام چنین مقرر می کند:

از حقوق و مزایای کارکنان سازمان‌ها و موسسات دولتی یا وابسته به دولت و شرکتهای دولتی و شهرداری‌ها و بانک‌ها و شرکت‌ها و بنگاههای خصوصی و نظائر آن در صورتی که داری زن یا فرزند باشند ربع و الا ثلث توقیف می‌شود.

یکی از نکات حائز اهمیت این است که در راستای کسر از حقوق، مامور اجرا (دادورز)، مراتب کسر از حقوق را به سازمان یا نهاد مربوطه اعلام می کند. اما در نهایت سازمان یا نهاد مربوطه تصمیم می گیرد که یک سوم از حقوق باید توقیف شود یا یک چهارم. بنابراین، اجرای احکام در این خصوص دخالتی ندارد.

آیا حقوق شخص بازنشسته نیز مشمول توقیف می شود؟توقیف حقوق کارمندان

بله. تبصره ماده 96 قانون اجرا احکام به این موضوع اشاره می کند:

توقیف و کسر یک چهارم حقوق بازنشستگی یا وظیفه افراد موضوع این ماده جایز است مشروط بر اینکه دین مربوط به شخص بازنشسته یا وظیفه‌بگیر باشد.

چه نهادهایی معاف از توقیف حقوق هستند؟

حقوق و مزایای نظامیانی که در جنگ هستند و مستمری مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی توقیف نمی‌شود.توقیف حقوق کارمندان

توقیف حقوق کارمندان

 

اگر حقوق کارمندِ بدهکار توقیف شده باشد، آیا امکان جلب بدهکار (کارمند) وجود دارد یا خیر؟

در این خصوص باید نگاهی به ماده 3 قانون اجرای احکام مدنی بیندازیم:

اگر استیفای محکومٌ‌به از طرق مذکور در این قانون ممکن نگردد محکومٌ‌علیه به تقاضای محکومٌ‌له تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته‌شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت محکومٌ‌له حبس می‌شود. چنانچه محکومٌ‌علیه تا سی روز پس از ابلاغ اجرائیه، ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود، دعوای اعسار خویش را اقامه کرده ‌باشد حبس نمی‌شود، مگر اینکه دعوای اعسار مسترد یا به موجب حکم قطعی رد شود.

به نظر می رسد، امکان جلب کارمند بدهکار وجود دارد. اما اگر او دعوای اعسار را مطرح کند و با ارائه ادله و مدارک و شهود، دعوای او منتج به نتیجه گردد، دیگر امکان در حبس ماندن او وجود ندارد. اما در کلیت موضوع باید گفت، توقیف حقوق کارمند بدهکار مانع از حبس او نمی شود. به عبارت بهتر، صرف اعمال ماده 96 مانع از اجرای ماده 3 قانون اجرای احکام مدنی نیست؛ مگر در فرضی که دادنامه تقسیط صادر شده باشد. هر چند شاید در عمل رویه مختلفی از سوی قضات محاکم در این خصوص اتخاذ شود. توقیف حقوق کارمندان

نتیجه گیری مقاله

حجم عظیمی از پرونده های مطروحه در دادگستری، مربوط به بدهکارانی است که از پرداخت بدهی خود به طلبکار استنکاف می ورزند. حال، این استنکاف ممکن است به دلیل عدم تمکن مالی برای پرداخت بدهی باشد و یا به دلایل دیگر بدهکار از دادن بدهی خودداری کند. اگر کارمندی که در شرکت یا سازمان دولتی و یا خصوصی مشغول به کار است، از پرداخت بدهی خود به طلبکار یا طلبکاران خودداری کند، بهترین راه حل توقیف حقوق بدهکار است. این امر در مواد 96 الی 98 قانون اجرای احکام مدنی پیش بینی شده است.

در فرضی که کارمند دولت اولادی نداشته باشد یک سوم حقوق او و در صورتی که دارای اولاد باشد، یک چهارم حقوق او توقیف می شود. اما توقیف حقوق کارمند بدهکار به موجب ماده 96 قانون اجرای احکام، مانع از اجرای ماده 3 همان قانون نیست. به عبارت دیگر، به رغم توقیف حقوق بدهکار، همچنان امکان جلب او وجود دارد. مگر آنکه ادعای اعسار او در نزد مراجع قضایی مربوطه به اثبات رسیده باشد. توقیف حقوق کارمندان

قبل از انجام هر امر حقوقی، حتما با وکیل متخصص در آن زمینه مشورت نمایید. گروه وکلای موسسه ترنم عدالت با سال ها سابقه در امور حقوقی، کیفری، خانوادگی، ثبتی، اجرای احکام و … شما را در رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نمایند. با ما تماس بگیرید. 

 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

 

توقیف حقوق کارمندان

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا