Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

تفاوت اعدام با قصاص چیست؟

اعدام و قصاص نفس هر دو مجازات های اسلب حیات هستند. به عبارتی می توان گفت نتیجه اعمال هر دو مجازات از بین رفتن حیات فرد است. در میان عوام نیز گاها این دو اصطلاح به جای یکدیگر به کار می روند. اما از منظر حقوقی و از نظر شیوه اعمال هر یک از این دو مجازات تفاوت های قابل توجهی میان اعدام و قصاص وجود دارد. در این مقاله به تفاوت اعدام با قصاص و شرایط اعمال هر کدام از این دو مجازات سالب حیات می پردازیم. تفاوت اعدام با قصاص چیست؟

نگاه کلی به اعدام و قصاص:تفاوت اعدام با قصاص چیست؟

دسته ای از مجازات ها هستند که حیات فرد مرتکب جرم را از او سلب می کنند. رجم یا سنگسار، اعدام و قصاص نفس از این دسته مجازات هستند. البته اگر قصاص از نوع قصاص عضو باشد سالب حیات نیست. در فرضی که قصاص برای وقوع جرم قتل عمد بر مرتکب اعمال شود، نتیجه این کار سلب حیات او خواهد بود. هر چند در قصاص باید عین عملی که مرتکب نسبت به مجنی علیه انجام داده، اعمال شود، اما در عمل در قصاص نفس شاهد چنین چیزی نیستیم. هر چند در قصاص عضو این موضوع رعایت می شود. تفاوت اعدام با قصاص چیست؟

دو مثال:

1- الف مرتکب قتل عمدی ب شده است. اولیای دم ب تقاضای قصاص نفس می کنند. الف به دار آویخته شده و قصاص می شود. هر چند ممکن است اشخاص در اینجا کلمه اعدام را به جای قصاص به کار برند.

2- الف با ورود ضربه به چشم ب موجب نابینایی یک چشم او می شود. در اینجا ب تقاضای قصاص عضو می کند. برای قصاص عضو نسبت به الف تیم مجربی از پزشکان تشکیل می شوند و اقدام به اعمال قصاص چشم در حق الف می کنند. پزشکان در اعمال قصاص باید دقت نمایند که فراتر از آنچه که برای مجنی علیه اتفاق افتاده، بر مرتکب اعمال نشود. تفاوت اعدام با قصاص چیست؟

تفاوت قصاص و اعدام را می توان به شرح زیر بیان نمود:

1- اعدام مجازاتی است که سالب حیات است اما قصاص ممکن است سالب حیات باشد یا نباشد (قصاص عضو).

2- قصاص نفس مجازاتی است که یک مصداق بیشتر ندارد و فقط برای ارتکاب جرم قتل عمدی وضع و مقرر می گردد. اولیای دم مقتول هستند که می توانند اجرای آن را مطالبه کنند. اما اعدام حالت کلی تر و مصادیق بیشتری دارد. اعدام در جرم زنای به عنف، زنای با محارم، برخی از جرایم مربوط به مواد مخدر و محاربه، بغی و افساد فی الارض و … اعمال می شود.

3- در قصاص نحوه اجرا به نحوه اجرای جرم بستگی دارد. اما در اعدام این طور نیست.

4- قصاص تنها در جرایم مستوجب قصاص قابل انجام است. اما منشا اعدام ممکن است حد و یا تعزیر باشد.

5- اجرای قصاص منوط به درخواست مقتصی منه است. اما اعدام صرفا با اقامه دعوا از جانب مدعی العموم (دادستان) واقع می شود.

6- قصاص حد شرعی است. اما اعدام هم می تواند در دسته مجازات های حدی باشد و هم می تواند برای تعزیرات باشد. تفاوت اعدام با قصاص چیست؟

شباهت اعدام و قصاص:

چنانچه قصاص از نوع قصاص نفس باشد، حیات فرد را سلب می کند. اعدام نیز در دسته مجازات های سالب حیات است. تفاوت اعدام با قصاص چیست؟

نتیجه گیری مقاله

قصاص نفس و اعدام هر دو از مجازات های سالب حیات هستند. اما قصاص نفس تنها در مجازات های مستوجب قصاص اعمال می شود. اما اعدام گاهی در مجازات های حدی، گاهی در مجازات های تعزیری اعمال می گردد. در نحوه اجرای قصاص، باید نحوه وقوع جرم رعایت شود. اما در اعدام چنین شرطی لازم نیست. اما با وجود تمامی این تفاسیر، در میان عرف رایج در کشور این دو کلمه گاها به جای یکدیگر استفاده می شوند.تفاوت اعدام با قصاص چیست؟

قبل از اقدام برای هر امر حقوقی و کیفری، با وکیل متخصص در آن زمینه مشورت کنید. وکلای موسسه ترنم عدالت با سالها سابقه شما را در رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نمایند. با ما تماس بگیرید.

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید.
تفاوت اعدام با قصاص چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا