Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

اکراه در نکاح

عقد نکاح یا به اصطلاح عوام، ازدواج، یکی از عقود معین در قانون مدنی است. همچون سایر عقود، نکاح نیز از مقررات ویژه ای برخودار است. یکی از مهمترین شرایط در عقد نکاح این است که زوج و زوجه باید رضایت به عقد داشته باشند. بنابراین، نکاح از روی اکراه، مورد قبول نیست. اما سوال اینجا است: اگر شخصی از روی اکراه با دیگری ازدواج نماید، چنین عقدی باطل است یا صحیح است؟ در این مقاله در مورد اکراه در عقد نکاح و تاثیر آن بر صحت عقد می پردازیم.

بررسی شرایط صحت عقد نکاح در قانون مدنی اکراه در نکاح

یکی از شرایط صحت عقد نکاح را می توان تحت عنوان “رضایت” مورد بررسی قرار داد. بنابراین، نقطه مقابل رضایت در عقد ازدواج، اکراه است. اکراه عبارت است از فشار مادی یا معنوی که فرد را مجبور به انجام عملی نماید. پس، می توان گفت اگر شخصی به یکی از زوجین برای عقد نکاح، فشار وارد کند، این عمل را می توان مصداق بارز اکراه در نکاح دانست.

مثال:اکراه در نکاح

الف می داند که دخترش وابسته ب شده و تمایل به ازدواج با او دارد. اما ب به هیچ وجه قصد ازدواج با دختر الف را ندارد. در این وضعیت، الف که از نفوذ زیادی در سطح جامعه برخوردار است، به ب می گوید یا با دختر من ازدواج می کنی یا خانه ات را آتش می زنم. ب نیز از سر ناچاری با دختر الف ازدواج می کند. این حالت اکراه در نکاح نام دارد.

مثال برای اضطرار در نکاح:

الف در اوضاع مالی نابه سامانی به سر می برد. او مطلع است که دانشگاه به متاهلین وام خوبی اعطا می کند. اما او مجرد است. برای رفع این وضعیت با ب آشنا می شود که او نیز احتیاج به وام دانشجویی متاهلین دارد. در این شرایط آنها به دلیل موقعیت اضطراری خود با یکدیگر ازدواج می کنند. این ازدواج، از نوع اکراهی نیست؛ بلکه اضطرار است. چنین نکاحی صحیح و بلااشکال است. اکراه در نکاح

 

اکراه در نکاح

آثار اکراه در نکاح در قانون مدنی چیست؟اکراه در نکاح

ماده 1070 قانون مدنی در خصوص رضایت زوجین برای انعقاد نکاح چنین مقرر می کند:

رضای زوجین شرط نفوذ عقد است و هر گاه مکره بعد از زوال کُره عقد را اجازه کند نافذ است مگر اینکه اکراه به درجه ای بوده که عاقد‌ فاقد قصد باشد.

بنابراین، بر اساس مقرره فوق، اگر شخصی در حالت اکراه ازدواج کند، در این صورت چنین ازدواجی، غیر نافذ است و نیازمند تنفیذ شخص مکرَه است. البته باید به این نکته توجه داشت که درجه اکراه با اکراه متفاوت است. در حالت اجبار فرد هیچ قصدی ندارد. به این معنا که فرد برای انجام عمل نکاح فاقد قصد است. در حالت اجبار عقد نکاح باطل است. چه اینکه فرد باید برای انعقاد هر عقدی از جمله عقد نکاح قصد داشته باشد. فرض کنید شخصی دست دیگری را می گیرد و به زور او را مجبور به امضای عقد نکاح می کند و یا تحت شکنجه و کتک از او می خواهد که نکاح را قبول کند. در این صورت عقد نکاح باطل است.

ماده 191 قانون مدنی در خصوص قصد در عقد چنین اشعار می دارد:

عقد محقق می‌شود به قصد انشاء به شرط مقرون بودن به چیزی که دلالت بر قصد کند.

نکات مربوط به اکراه در قانون مدنی

1- به موجب ماده 202 قانون مدنی اکراه به اعمالی حاصل می شود که موثر در شخص باشعوری باشد.

2- اکراه باید به گونه ای باشد که شخص را نسبت به جان، مال، آبروی خود یا اطرافیان او تهدید کند.

3- شخص مکرَه باید بداند که تهدید کننده می تواند تهدید خود را عملی کند. اگر مکرَه بداند که تهدید کننده نمی تواند تهدید خود را عملی کند، اکراه محقق نمی شود.

4- صرف ترسیدن از کسی اکراه نیست.

5- ملاک تحقق اکراه هم نوعی (عرفی) و هم شخصی است.

تاثیر تنفیذ شخص مکرَه در عقد نکاح چیست؟

چنانچه شخص مکرَه عقد نکاح را تنفیذ کند، آثار نکاح از همان ابتدای عقد جاری می شود. اما در صورتی که پس از زوال حالت اکراهی شخص مکرَه عقد نکاح را رد کند، نکتح باطل است. اکراه در نکاح

نمونه دادخواست اکراه در نکاح

ریاست محترم شعبه …………. دادگاه خانواده مجتمع قضایی ……………… شهرستان ……………………

با سلام؛

احتراما به استحضار می رساند:

اینجانب در مورخه ……………….. به دلیل تهدید از جانب پدرم ناگزیر به ازدواج با خوانده شده ام. پس از جاری شدن عقد نکاح نیز مراتب نارضایتی خود نسبت به انعقاد عقد نکاح با خوانده را بارها به صورت کتبی و شفاهی به خانواده و خوانده اعلام داشتم. حالیه، با عنایت به شرح ما وقع فوق، و با توجه به اینکه بنده هیچ گونه رضایتی به عقد نکاح با خوانده ندارم و با توسل به مقرره 1070 قانون مدنی از جناب عالی استدعا دارم تا نسبت به صدور حکم مقتضی در این خصوص اقدامات لازم را به عمل آورید.

                                                                            با تقدیم احترامات فراوان

وکیل در سهروردی، وکیل در شریعتی، وکیل در مطهری، وکیل در سیدخندان، بهترین وکلا در سهروردی، وکیل خوب در سهروردی، وکیل متخصص در سهروردی، وکیل طلاق ارزان، ازرانترین وکیل، وکیل در منطقه 7، وکیل متخصص، وکیل خانم، وکیل آقا، وکیل در تهران، وکیل در خیابان آپادانا، وکیل در سهروردی شمالی

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

اکراه در نکاح

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا