Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

اظهارنامه دعوت به تمکین

گاهی به سبب بروز اختلافی میان زوجین، زوجه منزل را ترک می کند. در این شرایط، بهترین کار از سوی زوج این است که اظهارنامه ای به زوجه بدهد و از او بخواهد که به منزل مشترک بازگردد. چنانچه زوجه به منزل مراجعت نمود که مشکلی نیست. در غیر این صورت، زوج می تواند با استناد به همان اظهارنامه، دادخواست الزام به تمکین زوجه را مطرح کند. اگر زوجه در دادگاه تمکین نیز دفاع مناسبی از خود به عمل نیاورد، محکوم می شود. در نتیجه زوجه از منظر قانونی ناشزه خواهد شد و مستحق نفقه نخواهد بود. در این مقاله دو نمونه اظهارنامه تمکین که توسط وکلا و کارشناسان موسسه ترنم عدالت نوشته شده است را بررسی می کنیم:اظهارنامه دعوت به تمکین

اظهارنامه دعوت به تمکین

اظهارنامه دعوت به تمکین (1):

سرکار خانم ……………………..

با سلام؛

احتراما مستند به ماده 156 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی مراتب ذیل را رسما به شما اعلام می دارم:اظهارنامه دعوت به تمکین

بدین وسیله به وکالت از همسرتان آقای …………………. موارد ذیل را اعلام می دارم:

نظر به اینکه به موجب سند نکاحیه مورخ …………………. شما همسر قانونی موکل می باشید و با عنایت بر این امر که منزل مشترک را بدون عذر موجه ترک نموده اید، به موجب این اظهارنامه از شما درخواست می شود ظرف مدت ده روز به منزل مشترک مراجعت نمایید و نسبت به ایفای وظایف زناشویی خود اقدام کنید. در غیر این صورت ناشزه تلقی شده و وفق ماده 1108 قانون مدنی مستحق نفقه نخواهید بود.

اظهارنامه دعوت به تمکین (2):

مخاطب محترم سر کار خانم …………………..

با سلام؛

این اظهارنامه مطابق ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی به شما ابلاغ می شود:اظهارنامه دعوت به تمکین

احتراما به استحضار می رساند:

جنابعالی به موجب سند نکاح شماره ………………… مورخ …………………….. در دفترخانه شماره ……………………. به عقد نکاح دائم بنده درآمدید. متاسفانه در مورخه ………………………. متعاقب اختلاف خانوادگی پیش آمده منزل را ترک نمودید و به رغم تماس های مکرر بنده حاضر به مراجعت به منزل نشدید. از آنجایی که مطلعید اختلافات خانوادگی صرفا با تدبیر و گذشت زوجین حل و فصل می گردد. لذا قهر و کشمکش جز افزودن به تنش و کدورت حاصلی به بار نمی آورد. از این رو، به موجب این اظهارنامه از شما می خواهم که ظرف مدت یک هفته به منزل مشترک جهت تداوم زندگی زناشویی اقدام نمایید. در غیر این صورت، ناشزه تلقی شده و مستحق نفقه نخواهید بود.

دادخواست الزام به تمکین:

در صورتی که زوجه با ارسال اظهارنامه به منزل مشترک مراجعت ننمود، زوج می تواند دادخواست الزام به تمکین را اقامه کند. در صورت محکومتی زوجه در دعوای الزام به تمکین، زوج می تواند برای ازدواج مجدد اقدام کند و زوجه نیز مستحق نفقه نیست.

اظهارنامه دعوت به تمکین

موارد استثنایی ترک منزل:اظهارنامه دعوت به تمکین

گاهی اوقات، زوجه با اینکه منزل مشترک را ترک نموده، همچنان مستحق نفقه است. مثلا اگر زوج دارای بیماری واگیرداری باشد که بودن زوجه با او در یک منزل متضمن خوف ضرر جسمانی برای او باشد، زوجه می تواند مسکن جداگانه اختیار کند و از این جهت نیز ناشزه نخواهد بود. همچنین، اگر زوجه به دلیل ضرب و جرح های مکرر زوج نتواند با او در یک منزل زندگی کند نیز می تواند با در منزل جدا زندگی نماید و نفقه خود را از زوج دریافت کند. ضمنا، اگر زوج اقدام به بیرون کردن زوجه از منزل کرده باشد، نمی تواند ادعای عدم تمکنی را علیه زوجه اثبات کند. در صورتی که مرد، همسر خود را زا خانه بیرون کند، زوجه باید با پلیس تماس گرفته و مراتب را صورت جلسه کند تا در دعوای الزام به تمکین از جانب زوج، محکوم نگردد.

قبل از انجام هر امر حقوقی حتما با وکیل متخصص در آن زمینه مشورت کنید. گروه وکلای موسسه ترنم عدالت با سالها سابقه در امور خانوادگی، کیفری، ثبتی، ملکی، امور حسبی، ارث و … شما را در رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نمایند. با ما تماس بگیرید. 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید.
اظهارنامه دعوت به تمکین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا