Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

گواهی تجرد

ازدواج یکی از مهمترین تصمیماتی است که هر فرد در زندگی خود می گیرد. در زمان ازدواج، ممکن است برخی افراد اطمینان کافی نداشته باشند که طرف مقابل آنها ازدواج کرده است یا خیر. از این رو، افراد در این شرایط درخواست گرفتن گواهی تجرد از ثبت احوال نمایند. در مقاله زیر در مورد گرفتن گواهی تجرد، مراحل و طرق اخذ آن بحث خواهیم کرد.

گرفتن گواهی تجرد

گواهی تجرد زمانی به کار می آید که دو نفر می خواهند با پیوند زناشویی با یکدیگر زندگی نمایند. اما با توجه به وضعیت کنونی، ممکن است اطمینان حاصل از مجرد بودن یکی از طرفین وجود نداشته باشد. چه بسا، بسیای از افراد هستند که دارای دو شناسنامه هستند. همچنین در صورتی که خانمی ازدواج کرده باشد و ارتباط زناشویی میان او و همسرش برقرار نشده باشد، می تواند مجدداً درخواست شناسنامه کند. در این صورت، با وجود ازدواج، شناسنامه او سفید است. اینجاست که مسئله صدور گواهی تجرد مطرح می شود.  راه حل چیست؟

گرفتن گواهی تجرد می تواند این اطمینان را به طرفی که دچار شک و تردید شده است بدهد که آیا فرد قبلاً ازواج کرده است؟ یا حتی فراتر از این ار، با گرفتن گواهی تجرد می توان دریافت آیا فرد فسخ نکاح، بذل مدت (ویژه نکاح موقت- صیغه)، یا طلاق را در کارنامه خود داشته است یا خیر.

مرجع صادر کننده گواهی تجرد

صدور گواهی تجرد در صلاحیت اداره ثبت احوال است. در واقع فردی که متقاضی بری دریافت گوای تجرد است، باید به اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه خود مراجعه کند و تقاضای صدور گواهی تجرد را نماید.

مراحل اخذ گواهی تجرد

به منظور گرفتن گواهی تجرد باید مراحل زیر را طی نمود:

  1. فرد متقاضی با در دست داشتن اصل شناسانامه خود باید به اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه خود مراجعه کند.
  2. اگر شخص مقیم خرج از کشور است به نمایندگی ایران در خارج کشور مراجعه کند.
  3. معمولاً در همان روز یا 24 ساعت بعد گواهی تجرد برای فرد صادر خواهد شد.
  4. امکان مراجعه وکیل به جای فرد نیز وجود دارد. البته به شرطی که برگه نمایندگی معتبر داشته باشد.
صدور گواهی تجرد به صورت الکترونیکی

برای درخواست صدور گواهی تجرد از طریق اینترنت می توان به درگاه خدمات الکترونیک پورتال ثبت احوال به نشانی www.sabteahval.ir پس از مراجعه و انجام مراحل حضوری پیامکی حاوی «گواهی تجرد شما صادر گردید» برای شما ارسال خواهد شد.

مدارک لازم برای صدور گواهی تجرد
  1. اصل شناسنامه و رونوشت آن
  2. تکمیل فرم درخواست صدور گواهی تجرد
  3. پرداخت نمودن هزینه برای صدور گواهی تجرد.

 

برای گرفتن وقت مشاوره حضوری و اینترنتی با ما تماس بگیرید. 

گرفتن گواهی تجرد

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا