Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

پس گرفتن چک

چک یکی از مهمترین اسناد تجاری در دوران حاضر است. بسیاری از مبادلات اقتصادی از طریق چک انجام می شود. اما در برخی موارد، صادر کننده چکی را صادر می کند اما به دلایل و جهاتی امکان استرداد چک برای او وجود دارد. در این مقاله، به بررسی راه های پس گرفتن چک می پردازیم و تک تک فروض آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم.

پس گرفتن چک

آیا پس از صادر کردن چکف امکان پس گرفتن آن وجود دارد؟پس گرفتن چک

بله. در چهار حالت می توان چک را پس گرفت. این چهار حالت عبارتند از:

1- در حالتی که شما برای تضمین و یا ضمانت از چکی استفاده می کنید:

اگر چکی بابت تضمین و ضمانت امری به شخصی داده شود، امکان پس گرفتن چک وجود دارد. فرض کنید الف چکی بابت تضمین تخلیه مغازه پس از پایان مدت اجاره به ب می دهد. الف سر موعد مغازه را تخلیه می کند. در این فرض، با از بین رفتن موضوع ضمانت امکان پس گرفتن چک برای صادر کننده وجود دارد.

2- در صورتی که چکی را بابت انجام تعهدی داده اید اما موضوع تعهد (قرارداد) منحل می شود:

فرض کنید الف بابت پرداخت ثمن معامله خرید خودرو چکی را به ب می دهد. اما قرارداد خرید خودرو منحل می شود (ممکن است قرارداد از اساس باطل باشد و یا فسخ شود). در این صورت چک به الف مسترد می گردد. پس گرفتن چک

3- در صورتی که چکی را بابت امانت به شخصی داده اید:

در فرضی که چک بابت امانت به شخصی داده می شود، شخص می تواند به امین مراجعه کند و چک را مسترد نماید. در این صورت اگر امین از استرداد چک خودداری کند صادر کننده چک، می تواند دعوای خیانت در امانت یا استرداد لاشه ی چک را علیه امین مطرح کند. فرض کنید الف چک خود را بابت امانت (در قالب عقد ودیعه)، به ب می دهد. حال اگر ب از استرداد چک خودداری کند الف می تواند عوای استرداد لاشه ی چک و یا خیانت در امانت علیه ب مطرح کند.

4- در حالتی که مبلغ مندرج در چک را پرداخت نموده اید:پس گرفتن چک

فرض کنید الف چکی را در وجه شخص ب صادر می کند. چک چندین دست می چرخد و در نهایت نفر آخر به الف که صادر کننده چک است مراجعه می کند و الف نیز مبلغ چک را به صورت نقدی به شخص پرداخت می نماید. در این حالت، اگر شخص از پس دادن چک خودداری کند می توان علیه او دعوای استرداد لاشه چک را اقامه نمود.

پس گرفتن چک

نتیجه گیری مقاله

چک به عنوان اساسی ترین سند تجاری در دنیای اقتصاد کنونی است. به گونه ای که حجم عظیمی از مبادلات اقتصادی از طریق چک انجام می شود. در برخی مواقع، زمانی که صادر کننده چکی را اصدار می نماید، امکان پس گرفتن آن از دارنده چک وجود دارد. در مقاله فوق بررسی نمودیم که در چهار حالت صادر کننده چک می تواند تقاضای استرداد چک خود را نمایید: این چهار حالت عباتند از: پس گرفتن چک

1- چک بابت تضمین یا ضمانت باشد؛ 2- چک از باب امانت باشد؛ 3- چک برای انجام تعهد باشد اما تعهد از بین رود؛ 4- مبلغ مندرج در چک پرداخت شود. اگر هر کدام از این فروض وجود داشته باشد امکان پس گرفتن چک برای صادر کننده وجود دارد. پس گرفتن چک

قبل از انجام هر امر حقوقی و یا کیفری، با وکیل یا کارشناس متخصص در آن حوزه مشورت کنید. وکلای موسسه ترنم عدالت با سالها سابقه در امور حقوقی، کیفری، تجاری، بازرگانی، امور حسبی، خانواده و … شما را تا زمان رسیدن به حقوقتان یاری و مشاعدت می نمایند. با ما تماس بگیرید.

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی به صقحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

پس گرفتن چک

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا