Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

مزایده ملک ورثه ای

در اکثر موارد ورثه برای فروش اموال شخصی دچار مشکلات فراوانی می شوند. در صورتی که ورثه برای فروش و جدا کردن سهم خود از سایر ورثه با یکدیگر به صلح و سازش نرسند، تنها راه مراجعه به مرجع قضایی و یا شبه قضایی است. پنانچه ملک قابل افراز نباشد، تنها یک راه باقی می ماند و آن هم فروش ملک از طریق مزایده است.مزایده ملک ورثه ای

مطابق قانون افراز و فروش املاک مشاع افراز املاک مشاع که جریان ثبتی آن ها خاتمه بافته اعم از اینکه در دفتر املاک ثبت شده یا نشده باشد، در صورتی که مورد تقاضای یک یا چند شریک باشد با واحد ثبتی محل خواهد بود که ملک مذکور در حوزه آن واقع است. واحد ثبتی با رعایت کلیه قوانین و مقررات ملک مورد تقاضا را افراز می نماید. بنابراین، در صورت عدم افزار ملک تنها راه باقی مانده برای شرکا فروش ملک مشاع است. در مقاله زیر به امر مزایده ملک ورثه ای و چگونگی طی فرآیند آن می پردازیم.

مزایده ملک ورثه ای

 

اختلافات ورثه بعد از فوت مورث:مزایده ملک ورثه ای

حالتی را فرض کنید که الف به عنوان متوفی فوت نموده و از خود یک آپارتمان 100 متری به جا گذاشته است. ورثه ی متوفی که ب، ج و د هستند نسبت به ملک ورثه ای دچار اختلاف می شوند. مثلا ب قصد ندارد برای فروش آپارتمان همکاری کند. این در حالی است که ج و د قصد فروش آپارتمان و گرفتن سهم الارث خود را دارند.

در این صورت راه چاره چیست؟

تنها راه برای ورثه ای که می خواهند به حق خود برسند گرفتن دستور فروش ملک مشاع و بردن ملک به مزایده می باشد. اما گواهی عدم افراز باید قبل از دستور فروش اخذ گردد.

گواهی عدم افراز ملک چیست؟مزایده ملک ورثه ای

قبل از بردن ملک به مزایده نیاز است که با مراجعه به اداره ثبت شرکت ها گواهی عدم افراز گرفته شود. گواهی عدم افراز برگه ای است که به موجب آن اداره ثبت تایید می کند که ملک مورد نظر قابلیت افراز و جدا سازی را ندارد. برای گرفتن گواهی عدم افراز با در دست داشتن گواهی امحصار ورثه، سند مالکیت، گواهی پرداخت مالیات بر ارث فرم مربوطه را پر می کنند و بعد از ثبت در دبیرخانه پرونده به کارشناسی مربوطه ارجاع می شود. سپس روزی را تعیین می کنند تا ورثه و کارشناس مربوطه در محل وقوع ملک حاضر شوند و در حضور همه گواهی عدم افراز صادر گردد.

آیا تصمیم اداره ثبت مبنی بر عدم افراز قالب اعتراض است؟

بله. تصمیم اداره ثبت قابل اعتراض در دادگاه است.

گرفتن دستور فروش ملک مشاع چگونه است؟

 

مزایده ملک ورثه ای

 

پس از گرفتن گواهی عدم افراز باید از دادگاه دستور فروش گرفته شود. در رویه قضایی دستور فروش از طریق دادخواست به عمل می آید. البته دادگاه بدون تعیین وقت و با توجه به گواهی عدم افراز دستور فروش ملک را صادر می کند. رای دادگاه مبنی بر دستور فروش قطعی و غیر قابل اعتراض است.

دادخواست دستور فروش ملک مشاع:مزایده ملک ورثه ای

در دادخواست دستور فروش ملک مشاع، یکی از شرکا خواهانو الباقی به عنوان خوانده قرار می گیرند. همچنین، سند مالکیت، گواهی عدم افراز و گواهی انحصار وراثت نیز باید ضمیمه دادخواست گردد.

نمونه رای دادگاه مبنی بر دستور فروش ملک مشاع:

در خصوص درخواست ………………… با وکالت ………………………… مبنی بر فروش ملک مشاع تحت پلاک ثبتی ………….. فرعی از …………… اصلی با عنایت بر استعلام به عمل آمده از داداره ثبت اسناد و املاک در احراز مالکیت مشاعی طرفین و با استناد به ماده 4 قانون افراز و فروش املاک مشاع مصوب 22 آبان 1357 و مواد 9 و 10 آیین نامه آن قانون دستور فروش پلاک ثبتی معنونه و تقسیم وجه حاصل از فروش بین اصحاب دعوا صادر و اعلام می گردد. دستور صادره قطعی است.

نتیجه گیری مقاله

ممکن است چند نفر به صورت اداری یا قهری در ملکی با یکدیگر شریک باشند. چنانچه ملک قابلیت افراز را داشته باشد، افراز ملک صورت می گیرد. اما در فرضی که ملک در دسته املاکی باشد که امکان افراز آن وجود ندارد، باید برای گرفتن دستور تخلیه ملک مشاع اقدام نمود. گرفتن دستور تخلیه از طریق دادگاه امکان پذیر است. البته ابتدا باید گواهی ای مبنی بر عدم افراز ملک صادر گردد و سپس با داشتن ادله و مدارک موجود برای گرفتن دستور فروش ملک مشاع اقدام نمایند. مزایده ملک ورثه ای

قبل از انجام هر امر حقوقی، حتما با وکیل متخصص در آن حوزه مشورت کنید. گروه وکلای موسسه ترنم عدالت با سالها سابقه در امور حقوقی، کیفری، خانوادگی، ثبتی، امور حسبی و … شما را در رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نمایند. با ما تماس بگیرید. 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

 

مزایده ملک ورثه ای

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا