Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

مزایده ملک بدهکار

می دانیم که در حالتی که بدهکار بنا بر حکم دادگاه محکوم به پرداخت مالی در حق طلبکار شود، دادگاه می تواند در راستای تقاضای طلبکار، املاک او را توقیف و سپس به مزایده گذارد. اما سوالی که ممکن است با آن مواجه باشیم این است که بدهکار چند مرتبه می تواند ملک طلبکار را به مزایده گذارد؟ روند مزایده چگونه است؟ در این مقاله به بررسی مراحل مزایده گاشتن ملک بدهکار و تعداد دفعات مزایده می پردازیم.

مزایده ملک بدهکار

مزایده اموال بدهکار چه زمانی مطرح می شود؟مزایده ملک بدهکار

فرض کنید طلبکاری علیه بدهکاری اقامه دعوا کرده است. پس از طی مراحل دادرسی، دادگاه، بدهکار را محکوم نموده است. در این راستا، طلبکار تقاضای توقیف شدن آپارتمان مسکونی بدهکار را دارد. آپارتمان بدهکار توقیف می شود. سپس بدهکار مدعی است که آپارتمان در دسته ی مستثنیات دین است و قابل توقیف نیست. اما متاسفانه این ادعای بدهکار هم رد می شود و النهایه بنا به دستور دادگاه آپارتمان شخص بدهکار توقیف می گردد. سپس آپارتمان به مزایده گذاشته می شود.

مراحل به مزایده گذاشتن ملک بدهکار چگونه است؟مزایده ملک بدهکار

پس از اینکه، ملک بدهکار توقیف شد، باید کارشناس قیمت ملک را کارشناسی کند. سپس برای اعلان مزایده، موضوع نشر آگهی می شود.  کسانی که علاقه به شرکت در مزایده دارد، از طریق آگهی مطلع می شوند. ممکن است در جلسات مزایده ملک به فروش برسد و از سوی دیگر نیز ممکن است ملک فروش نرود.

اگر ملک در جلسات مزایده به فروش نرود، چه اقدامی باید انجام داد؟

اصولا دو مرتبه ملک به مزایده گذاشته می شود. اگر در این دو مرتبه ملک با قیمت کارشناسی به فروش نرود. در نهایت از آپارتمان رفع توقیف می شود و به بدهکار بازگردانده می شود. مزایده ملک بدهکار

اگر بعد از گذشت مدت زمان دو سال از آخرین مزایده طلبکار مجددا تقاضای توقیف مجدد آپارتمان و فروش آن از طریق مزایده را داشته باشد و از بدهکار نیز مال دیگری شناسایی نسود، آیا می توان آن آپارتمان را مجددا توقیف کرد؟

اداره کل امور امور حقوقی قوه قضاییه وفق مقررات ماده 131 و 132 قانون اجرای احکام مدنی پاسخ این سوال را می دهد:مزایده ملک بدهکار

مزایده برای بار سوم در قانون پیش بینی نشده است. اگر مال مورد مزایده در نوبت اول خریداری پیدا نکرد و طلبکار هم مال دیگری از بدهکار معرفی نکرد و خود مال مورد نظر هم به قیمت کارشناسی پایه به فروش نرفت. در خواست مزایده برای بار دوم برگزار می شود. اما چنانچه در نوبت دوم هم خریداری برای ملک پیدا نشد و طلبکار هم قیمت پایه کارشناسی را قبول نکرد، پس از آن مال به بدهکار بازگردانده می شود. بنابراین، برگزاری مزایده برای بار سوم مغایر با قانون است.

به این قسمت از نظر اداره حقوقی قوه قضاییه توجه کنید:

اما هر گاه در اثر گذشت زمان قابل توجهی یا به هر علت دیگر، شرایط موثر در فروش ملک تغییر کند (یعنی شرایطی که باعث شود یک ملک سریع تر و بهتر به فروش برسد) با احراز و تشخیص دادگاه ذی ربط و با توجه به اینکه لزوم اجرای حکم کماکان برقرار می باشد به نظر می رسد توقیف ملک و مزایده آن به جهت فروش توسط طلبکار با مانعی مواجه نیست. البته تشخیص این موضوع با مرجع قضایی است. مزایده ملک بدهکار

نتیجه گیری مقاله

چنانچه شخصی از دیگری طلبی داشته باشد، در فرضی که اموالی از او می شناسد، می تواند تقاضای توقیف اموال را بدهد. پس از تعیین ارزش ملک توسط کارشناس، ملک به مزایده گذاشته می شود. بعد از نشر آگهی اشخاصی که تمایل به شرکت در مزایده دارند دعوت می شوند. پروسه مزایده ملک تنها دو مرتبه برگذار می شود. در صورتی که ملک در طی این پروسه به فروش نرود، امکان برقراری مزایده برای مرتبه سوم وجود ندارد. مگر اینکه تغییر اساسی از منظر فروش ملک به وجود آمده باشد که در این صورت طلبکار می تواند تقاضای برگزاری جلسه سوم برای مزایده را بنماید. البته احراز این موضوع با مراجع قضایی صالح است. مزایده ملک بدهکار

قبل از هر گونه اقدام حقوقی یا کیفری حتما با وکیل متخصص در آن حوزه مشورت نمایید. گروه وکلای موسسه ترنم عدالت با سالها سابقه شما را تا زمان رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نمایند. با ما تماس بگیرید. 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه نمایید. 

مزایده ملک بدهکار

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا