Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

طلاق صوری برای معافیت از سربازی

گاهی اوقات ممکن است زوج و زوجه برای معافیت فرزندشان از سربازی نسبت به گرفتن طلاق صوری اقدام کنند. در طلاق صوری اراده ی واقعی مبنی بر طلاق وجود ندارد. در واقع زوج و زوجه قصد واقعی برای طلاق ندارند. اما می دانیم که در علم حقوق برای انجام هر امر حقوقی باید قصد انشاء وجود داشته باشد. در غیر این صورت عمل حقوقی (اعم از عقد یا ایقاع) فاقد اعتبار است. حال از منظر حقوقی سوال این است که آیا چنین طلاقی از اعتبار و ارزش حقوقی برخودار است؟ آیا می توان اقدامی جهت باطل کردن این طلاق انجام داد؟ در این مقاله به موضوع طلاق صوری برای معافیت از سربازی می پردازیم.

طلاق صوری برای معافیت از سربازی

 

شرح موضوعِ طلاق صوری:

زن و مردی به علتی خاص، مانند استفاده از امتیاز معافیت از سربازی فرزندشان، با انجام تشریفات قانونی؛ اما بدون اراده واقعی اقدام به طلاق صوری می نمایند. در اینجا سوال این است:

آیا می توان سند طلاق را باطل نمود؟

چه اشخاصی می توانند برای باطل کردن سند نکاح اقدام کنند؟

آیا اداراتی که بر اساس این طلاق صوری امتیازاتی اعطا نموده اند می توانند برای ابطال طلاق اقدامات مقتضی را انجام دهند؟

کدام دادگاه صلاحیت رسیدگی به این موضوع را دارد؟

در صورتی که زن و مرد موفق به کسب دریافت امتیاز مورد نظر خود بشوند، آیا این عمل جرم است یا خیر؟

تمامی این سوالات از در نشست قضایی شاهرود مطرح شد. پاسخ نشست قضایی شاهردود به شرح زیر بود:

طلاق صوری برای معافیت از سربازی

پاسخ نشست قضایی شاهرود در دی ماه 1385 به موضوع طلاق صوری برای معافیت از سربازی:

چنانچه زن و مردی به جهت استفاده از امتیاز خاصی مثل معافیت فرزندشان از خدمت نظام وظیفه اقدام به طلاق صوری نمایند یا به علت به دست آوردن تابعیت یا اقامت کشور خاص اقدام به ازدواج صوری نمایند.

اولا، زن و مرد یا قائم مقام قانونی آن ها می توانند درخواست باطل شدن سند ازدواج یا طلاق را داشته باشند.

ثانیا، دادگاه خانواده به موضوع بطلان سند تنظیمی ازدواج یا طلاق را دارد. از منظر موقعیتی نیز دادگاه محل تنظیم سند یا دادگاه محل سکونت یا اقامت طرف مقابل دعوا (خوانده) صلاحیت خواهد داشت.

ثالثا، ادارات مورد نظر که مجری قوانین بودند در طلاق طلاق صوری زوجین ذی نفع نیستند. بنابراین حق طرح دعوا یا شکایت را نخواهند داشت.

نتیجه گیری مقاله

ممکن است زن و مردی به منظور برخورداری فرزندشان از مزایا یمعافیت از خدمت سربازی اقدام به جدایی از یکدیگر به طور صوری نمایند. در طلاق صوری قصد واقعی برای طلاق وجود ندارد. بنابراین، هر یک از زوجین می توانند برای باطل کردن این طلاق اقدام کنند. برای باطل کردن طلاق صوری نیز باید به دادگاه خانواده محل اقامت خوانده طرف دعوا مراجعه کرد. اما اداراتی که به موجب این طلاق مزایایی را اعطا نمودند ذی نفع نیستند و نمی توانند برای باطل کردن طلاق اقدام کنند.

قبل از انجام هر امر حقوقی حتما با وکیل متخصص در آن حوزه مشورت کنید. گروه وکلای موسسه ترنم عدالت با سال ها سابقه در امور حقوقی، کیفری، خانوادگی، ملکی و … شما را در رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نمایند. با ما تماس بگیرید. 

 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

 

طلاق صوری برای معافیت از سربازی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا