Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

طلاق به دلیل ازدواج مجدد زوج

اگر مردی دارای همسر باشد و بخواهد مجددا ازدواج کند، باید برای تجدید فراش، دادخواستی به طرفیت همسر اول خود تنظیم کند و در آن خطاب به دادگاه دلایل و علت تقاضای خود را بیان نماید. پس از این امر، دادگاه با انجام تحقیقات از همسر اول، و پس از احراز توانایی مالی مرد و اجرای عدالت میان همسران به زوج اجازه ازدواج مجدد می دهد. همچنین اگر دادگاه احراز کند که مرد تمکن مالی کافی برای اداره دو زندگی را ندارد یا نمی تواند عدالت را میان همسران رعایت کند و یا در فرضی که زوجه حاضر به تمکین و ادای وظایف زناشویی شود، دادخواست را رد می کند. در این مقاله به متن دادخواست ازدواج مجدد اشاره می کنیم. طلاق به دلیل ازدواج مجدد زوج

 

طلاق به دلیل ازدواج مجدد زوج

ازدواج دور از چشم همگان و به طور مخفیانه طلاق به دلیل ازدواج مجدد زوج

با توجه به شرایطی که برای ازدواج مجدد مرد گفتیم، بسیاری از مردان ترجیح می دهند تا به طور مخفیانه ازدواج کنند. به عبارت بهتر به دلیل سخت گیری های قانون گذار به منظور اعطای مجوز ازدواج مجدد، بعضی از مردان به طور مخفیانه ازدواج می کنند. اما، در صورتی که مردی بدون رعایت قوانین و مقررات و به طور مخفیانه ازدواج کند، حق طلاق برای همسر اول ایجاد می شود. در ادامه به یک نمونه متن دادخواست طلاق به علت ازدواج مجدد مرد اشاره کرده ایم.

ماده 16 قانون حمایت خانواده مصوب سال 1353:

 مرد نمی‌تواند با داشتن زن همسر دوم اختیار کند مگر در موارد زیر:
1 – رضایت همسر اول.
2 – عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی.
3 – عدم تمکین زن از شوهر.
4 – ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج موضوع بندهای 5 و 6 ماده 8.
5 – محکومیت زن وفق بند 8 ماده 8.
6 – ابتلاء زن به هر گونه اعتیاد مضر برابر بند 9 ماده 8.
7 – ترک زندگی خانوادگی از طرف زن.
8 – عقیم بودن زن.
9 – غایب مفقودالاثر شدن زن برابر بند 14 ماده 8.

 

ریاست محترم دادگاه خانواده طلاق به دلیل ازدواج مجدد زوج
با سلام و عرض احترام:

به استحضار می رساند: اینجانب در تاریخ ………………….. مطابق سند نکاح شماره ……………… در دفترخانه شماره ……………. شهرستان تهران به عقد نکاح دائمی خوانده درآمدم. بنده در هر حال حاضر به تمکین از ایشان بوده و هستم. اما متاسفانه، نامبرده ضمن ایجاد رابطه زوجیت با همسر دیگری، بدون مبادرت به اخذ رضایت اینجانب اقدام کرده است. در واقع، ازدواج زوج بدون توجه به بند دوازده از شروط دوازده گانه ضمن عقد نکاح، (ازدواج مجدد بدون رضایت زوجه)، محقق گردیده است.

حالیه با عنایت به اینکه در صورت تحقق یکی از شروط، به زوجه وکالت بلاعوض داده می شود تا خود را مطلقه سازد، لذا تقاضای رسیدگی و صدور حکم طلاق خلع در حق اینجانب مورد استدعا است. طلاق به دلیل ازدواج مجدد زوج

با تقدیم احترامات فراوان

طلاق به دلیل ازدواج مجدد زوج

 

بند دوازده از شروط دوازده گانه ضمن عقد نکاح که زن این حق را می دهد در صورت حدوث این شرایط خود را مطلقه سازد:

زوج همسر دیگری بدون رضایت زوجه اختیار کند یا به تشخیص دادگاه نسبت به همسران خود اجرای عدالت ننماید.

 

رسیدگی به دعوای ازدواج مجدد زوج در صلاحیت کدام دادگاه است؟ طلاق به دلیل ازدواج مجدد زوج

به موجب ماده چهار قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391، رسیدگی به دعوای ازدواج مجدد در صلاحیت دادگاه خانواده است.

این ماده چنین مقرر می کند:

رسیدگی به امور و دعاوی زیر در صلاحیت دادگاه خانواده است: ۱ـ نامزدی و خسارات ناشی از برهم زدن آن ۲ـ نکاح دائم، موقت و اذن در نکاح ۳ـ شروط ضمن عقد نکاح ۴ـ ازدواج مجدد ۵ ـ جهیزیه ۶ ـ مهریه ۷ـ نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت ۸ ـ تمکین و نشوز ۹ـ طلاق، رجوع، فسخ و انفساخ نکاح، بذل مدت و انقضای آن ۱۰ـ حضانت و ملاقات طفل ۱۱ـ نسب ۱۲ـ رشد، حجر و رفع آن ۱۳ـ ولایت قهری، قیمومت، امور مربوط به ناظر و امین اموال محجوران و وصایت در امور مربوط به آنان ۱۴ـ نفقه اقارب ۱۵ـ امور راجع به غایب مفقود الاثر ۱۶ـ سرپرستی کودکان بی سرپرست ۱۷ـ اهدای جنین ۱۸ـ تغییر جنسیت

ثبت واقعه ازدواج مجدد بدون اخذ رضایت از همسر اول برای سر دفتر جرم انگاری شده است؟

بله. در صورتی که سردفتری بدون گرفتن تجویز ازدواج مجدد اقدام به ثبت واقعه ازدواج کند، شغل سردفتری منفصل می گردد. این موضوع در ماده 56 قانون حمایت خانواده بیان شده است.

هر سردفتر رسمی که بدون اخذ گواهی موضوع مواد (۲۳) و (۳۱) این قانون یا بدون اخذ اجازه نامه مذکور در ماده (۱۰۶۰) قانون مدنی یا حکم صادرشده درمورد تجویز ازدواج مجدد یا برخلاف مقررات ماده (۱۰۴۱) قانون مدنی به ثبت ازدواج اقدام کند یا بدون حکم دادگاه یا گواهی عدم امکان سازش یا گواهی موضوع ماده (۴۰) این قانون یا حکم تنفیذ راجع به احکام خارجی به ثبت هریک از موجبات انحلال نکاح یا اعلام بطلان نکاح یا طلاق مبادرت کند، به محرومیت درجه چهار موضوع قانون مجازات اسلامی از اشتغال به سردفتری محکوم می شود.

نتیجه گیری مقاله

چنانچه مردی بخواهد مجدد ازدواج نماید، باید تمکن مالی داشته باشد و اجازه همسر اول برای ازدواج را اخذ کند. اگر بدون اجازه همسر اول مجددا مبادرت به ازدواج مجدد نماید، در این صورت برای زن حق طلاق ایجاد می شود. این موضوع در ماده 16 قانون حمایت خانواده مصوب سال 1353 ذکر شده است. همچنین، ثبت واقعه ازدواج مجدد بدون اخذ رضایت از همسر اول برای سر دفتر تبعات شدیدی به همراه دارد و جرم انگاری شده است. در صورتی که سردفتر بدون حکم صادر شده در مورد تجویز ازدواج مجدد، اقدام به ثبت ازدواج کند، به محرومیت درجه چهار موضوع قانون مجازات اسلامی از اشتغال به سردفتری محکوم می شود.

قبل از انجام هر امر حقوقی، حتما با وکیل متخصص در آن حوزه مشورت نمایید. گروه وکلای موسسه ترنم عدالت با سالها سابقه در امور حقوقی، کیفری، خانوادگی، ثبتی، ملکی و … شما را در رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نمایند. 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

 

طلاق به دلیل ازدواج مجدد زوج

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا