Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

توقیف خودرو جهت مهریه

مهریه مهمترین حق مالی زوجه است که در سند نکاح نوشته می شود. به محض وقوع عقد ازدواج میان زوج و زوجه او مستحق دریافت مهریه است. حتی زن می تواند تا زمانی که مهریه به او تسلیم نشده از ایفای وظایف زوجیت در مقابل مرد خودداری کند و به اصطلاح از حق حبس خود استفاده نماید. برای اینکه زن بتواند مهریه خود را از مرد دریافت کند، باید مراحلی را طی نماید. از جمله این مراحل، این است که به دفتر ازدواج و طلاقی که نکاح در آن به وقوع پیوسته مراجعه کند و سپس به ادامه مراحل توقیف اموال مرد را در اداره ثبت انجام دهد. یکی از اموال مرد که ممکن است در صورت به اجرا گذاشتن مهریه از سوی زن توقیف گردد، خودروی زوج است. در این مقاله به بررسی توقیف خودرو جهت مهریه زن می پردازیم و جوانب مختلف آن را بررسی می کنیم.

توقیف خودرو جهت مهریه

توقیف خودرو جهت مهریه:

یکی از طرقی که زوجه می تواند به حق و حقوق مالی خود نسبت به زوج پیدا کند توقیف خودرو برای مهریه است. با توجه به این امر که امروزه، هر شخصی یک وسیله برای سهولت حمل و نقل دارد زوجه می تواند با توجه به توان مالی زوج، نسبت به توقیف خودروی زوج اقدام کند.

طریقه توقیف خودر جهت مهریه زوجه:

توقیف خودرو برای مهریه از دو طریق ممکن است:

1- توقیف خودرو از طریق اجرای ثبت:

در این روش با معرفی خودرو به اجرای ثبت اسناد، دستور توقیق صادر می گردد و پس از آن ابلاغ می شود. هنگامی که ابلاغیه به زوج ابلاغ می گردد، مدتی برای او (ده روز) برای پرداخت مهریه تعیین می گردد. چنانچه زوج اقدام به پرداخت مهریه نکند، سه روز به زوجه فرصت داده می شود تا اموال زوج را معرفی نماید. در فرضی که زوجه، خودروی زوج را به عنوان یکی از اموال او معرفی کند، اجرای ثبت خودرو را توقیف می کند. پس از آن اجرای ثبت به پلیس راهور اطلاع می دهد تا خودرو با مشخصاتی که اعلام می کند را توقیف نماید.

2- توقیف خودرو از طریق دادگاه:

در این روش باید دادخواستی مبنی بر مطالبه مهریه به دادگاه ارائه شود و هم زمان با تقدیم دادخواست، زوجه تقاضای تامین خواسته را نیز طرح نماید. در این صورت، پس از صدور رای به نفع زوجه، خودروی متعلق به زوج فورا توقیف می گردد. بنابراین، مجالی برای مخفی کردن و یا انتقال دادن خودرو به نام دیگری برای زوج باقی نمی ماند. پس از معرفی خودرو به عنوان تامین خواسته زوجه باید اقدام به استعلام از پلیس راهور نماید تا خودرو یا خودروهایی که متعلق به زوج است را توقیف سندی کند. پس از این تاریخ نقل و انتقال خودرو دیگر امکان پذیر نیست.

 

توقیف خودرو جهت مهریه

نتیجه گیری مقاله

همه ما می دانیم که مهریه زن مهمترین حق مالی اوست که با وقوع عقد نکاح پرداخت آن بر ذمه زوج قرار می گیرد. در فرضی که زوجه بخواهد مهریه خود را مطالبه کند، باید در گام اول به دفتر ازدواجی که نکاح در آن ثبت شده مراجعه کند. سپس، دفتر دادگاه پس از در نظر گرفتن مهلتی پرونده را جهت تکمیل موارد به اجرای ثبت ارسال می کند. سپس، زوجه می تواند اموالی را که از زوج می شناسد معرفی کند. یکی از اموال خودروی زوج است که زوجه می تواند برای مهریه آن را توقیف نماید.

این پروسه چه از طریق اجرای ثبت و چه از طریق دادگاه یکسان خواهد بود. البته، اگر زوج بتواند ثابت کند که خودروی وسیله اعاشه و کسب درآمد زوج است، در این صورت میتوان آن را رفع توقیف نمود. به عنوان مثال خودروی شخصی که در اسنپ یا آژانس مشغول به کار است قابلیت رفع توقیف را دارد.

قبل از انجام هر امر حقوقی، حتما با وکیل متخصص در آن حوزه مشورت کنید. گروه وکلای موسسه ترنم عدالت با سالها سابقه در امور حقوقی، کیفری، ثبتی، خانوادگی، امور حسبی، ملکی و … شما را در رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نمایند. با ما تماس بگیرید.

 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و اینترنتی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

 

توقیف خودرو جهت مهریه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا