Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

اجرای رای طلاق

هنگامی که رای یا دادنامه طلاق از دادگاه صادر می شود، باید ظرف مهلتی که قانون تعیین می کند، آن را اجرا نمود. اما اجرای رای طلاق چگونه است؟ آیا شرایط خاصی دارد؟ آیا برای اجرای رای طلاق حتما باید وکیل اخذ نمود؟ در این مقاله به موضوع چگونگی اجرای رای صادر شده در مورد طلاق می پردازیم. این نکته شایان ذکر است که چگونگی اجرا دادنامه طلاق از اهمیت بسزایی برخودار است. به گونه ای که اگر تشریفات و مواعد آن رعایت نشود، باید از ابتدا اقدام نمود.

چگونه دادنامه طلاق را اجرا کنیم؟

قانون حمایت خانواده دارای یک آیین نامه اجرایی است. در ماده 20 آیین نامه اجرایی چنین بیان شده است که مهلت اعتیار گواهی عدم امکان سازش سه ماه است. بنابراین، اگر زوج در این مدت به دفترخانه ازدواج و طلاق مراجعه کند، اما به علت نداشتن تمکن مالی برای پرداخت حقوق مالی همسرش، دادخواست اعسار داده باشد و گواهی مبنی بر اینکه دادخواست اعسار داده به دفترخانه ارائه دهد، گواهی عدم امکان سازش تا پایان تعیین تکلیف در مورد دادخواست اعسار مرد به قوت و اعتبار خود باقیست. اجرای رای طلاق

ماده 20 آیین نامه اجرایی مقرر می کند:

چنانچه زوج در دفترخانه حاضر شود و گواهی عدم امکان سازش را در مهلت سه ماهه تسلیم کند ولی از جهت پرداخت حقوق مالی زوجه اظهار عجز نماید و گواهی مبنی بر ارائه دادخواست اعسار و تقسیط به دادگاه صالح را در مهلت مذکور به دفترخانه تحویل دهد، اعتبار گواهی عدم امکان سازش تا تعیین تکلیف اعسار به قوت خود باقی خواهد ماند.

چنانچه زوج دادخوات اعسار خود را تقدیم دادگاه نماید، اما گواهی آن را به دفترخانه ارائه ندهد، تکلیف گواهی عدم امکان سازش چیست؟

این امر به وفور پیش می آید که زوج اقدام به طرح دعوای اعسار به منظور پرداخت حقوق مالی زوج می نماید، اما به دلیل سهل انگاری و یا هر اقدام دیگری، گواهی را تقدیم دفترخانه نمی کند. در این صورت گواهی عدم امکان سازش با مضی مدت سه ماهه اعتباری نخواهد داشت.

قانون گذار در ماده 34 آیین نامه اجرایی قانون حمایت خانواده چنین اشاره می کند:اجرای رای طلاق

مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش برای تسلیم به دفتر رسمی ازدواج و طلاق سه ماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی یا قطعی شدن رای است. چنانچه گواهی مذکور ظرف این مهلت تسلیم نشود یا طرفی که آن را به دفترخانه رسمی طلاق تسلیم کرده است ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم در دفترخانه حاضر نشود یا مدارک لازم را ارائه نکند، گواهی صادر شده از درجه اعتبار ساقط است.

در چنین حالتی، زوجین مجبور هستند تمامی مراحل طلاق را از ابتدا طی کنند. چرا که مهلت سه ماهه برای رجوع به دفترخانه به اتمام رسیده است.

تکلیف توافقات زوجین پس از مضی مدت 3 ماهه چیست؟

با گذشت مهلت 3 ماه از رای طلاق، در صورت عدم حضور به دفتر ازدواج و طلاق و یا عدم ارائه گواهی اعسار از سوی زوج، تمامی توافقات طرفین باطل و بلااثر است.

تبرصه ماده 34 آیین نامه اجرایی قانون حمایت خانواده چنین مقرر می نماید:اجرای رای طلاق

 هرگاه گواهی عدم امکان سازش صادر شده بر اساس توافق زوجین به حکم قانون از درجه اعتبار ساقط شود کلیه توافقاتی که گواهی مذکور بر مبنای آن صادر شده است ملغی می‌گردد.

نتیجه گیری مقاله

در صورتیکه زوجین گواهی عدم امکان سازش دریافت نمایند، ظرف سه ماه موظف اند که به دفاتر ازدواج و طلاق مراجعه کنتد و اقدام به اجرای صیغه طلاق نمایند. حال، اگر زوج برای پرداخت حقوق مالی زوجه اقدام به ثبت دادخواست اعسار و تقسیط نماید، زوج باید گواهی مبنی بر دادخواست اعسار مطروحه را به دفتر ازدواج و طلاق ارائه دهد. در غیر این صورت پس از مضی مدت سه ماهه گواهی عدم امکان سازش، زوجین از ابتدا باید مراحل طلاق را طی کنند. بنابراین، در صورتی که زوج بخواهد دادخواست اعسار ثبت کند، باید گواهی آن را تقدیم دفتر اسناد ازدواج و طلاق نماید. اجرای رای طلاق

قبل از هر اقدام حقوقی، خانوادگی، کیفری و … حتما با وکیل متخصص در آن زمینه مشورت کنید. وکلای موسسه ترنم عدالت با سالها سابقه شما را در رسیدن به حقوقتان یاری و مساعدت می نمایند. 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

اجرای رای طلاق

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا