Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

نمونه شکواییه تدلیس در نکاح

تدلیس در نکاح یا فریب در ازدواج، زمانی مطرح می شود که هر یک از زوجین دیگری را به امور واهی فریب دهد. به عنوان مثال زوج خود را مجرد معرفی می کند در حالی که قبلا ازدواج کرده است و یا زوجه خود را باکره و دوشیزه اعلام می کند در حالی که بکارت خود را از دست داده است. در اینجا پس از روشن شدن موضوع فریب، هر یک از زوج یا زوجه می توانند علیه دیگری شکایت تدلیس در نکاح را مطرح کنند. مقنن، موضوع تدلیس در نکاح را در ماده 647 قانون مجازات اسلامی بیان می کند.  نمونه شکواییه تدلیس در نکاح

دو نمونه شکواییه تدلیس در نکاح

ماده 647 قانون مجازات در خصوص تدلیس در نکاح چنین مقرر می کند: دو نمونه شکواییه تدلیس در نکاح

[اصلاحی ۱۳۹۹/۲/۲۳]- چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آن‌ها واقع شود مرتکب به حبس تعزیری از سه ماه تا یک سال محکوم می‌گردد.

نظریه مشورتی شماره ۷/۹۹/۲۰۲۰ مورخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ اداره کل حقوقی قوه قضاییه

کلمه عقد ازدواج در ماده 647 قانون مجازات اسلامی به صورت مطلق به کار رفته است. بنابراین، شامل نکاح دائم و نکاح منقطع (موقت) نیز می شود. پس از در نکاح موقتنیز چنانچه، هر یک از زوجین دیگری را به امور واهی فریب دهد، مشمول ماده 647 قانون مجازات اسلامی بوده و این عمل قابل مجازات است.

دو نمونه شکایت تدلیس در نکاح  نمونه شکواییه تدلیس در نکاح
1- نمونه اول:

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان …………………..

با سلام؛

احتراما موارد زیر را خدمت محضر حضرت عالی معروض می دارم:

اینجانب ………………. مطابق سند نکاح شماره ………….. در مورخه …………… به عقد نکاح دائم آقای (مشتکی عنه) …………….. درآمدم. مشارالیه پیش از ازدواج با توسل به دروغ و تظاهر خود را پزشک معرفی نمود. پس از مراجعه به محل کار ایشان به آدرس …………………………. برای بنده محرز شد که ایشان پزشک نیستند و تنها به عنوان دستیار پزشک در آن محل در حال خدمت هستند. علی هذا، نظر به مراتب یاد شده و با عنایت بر این امر که شغل و تحصیلات ایشان نقش اساسی و بمنایی در ازدواج بنده با ایشان داشته لذا تقاضای رسیدگی و صدور حکم بر مبنای ماده 647 قانون مجازات اسلامی و تصمیم گیری در خصوص خسارات مادی و معنوی وارد شده به اینجانب، از محضر شما جنابعالی مورد استدعا است. نمونه شکواییه تدلیس در نکاح

                                                                                با تقدیم احترامات فراوان


نمونه دوم:

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان …………………

با سلام؛

احتراما موارد زیر را جهت تشحیذ ذهن حضرت عالی معروض می دارم: نمونه شکواییه تدلیس در نکاح

اینجانب به موجب سند نکاح شماره …………………. مورخ …………………… با خانم (مشتکی عنه) ………………… عقد نکاح منعقد نمودیم. ایشان اعلام نمودند که تا کنون ازدواجی نداشته و باکره هستند. بنده به دلیل رفتارهای ایشان احساس کرده بودم که مشتکی عنه قبلا با شخصی رابطه داشته و بارها نیز از ایشان خواستم تا این موضوع را صادقانه به بنده اعلام کند. اما هر بار مشتکی عنه اعلام نمودند که بنده دچار شک و ظن بی مورد هستم. سر انجام پس از برگزاری جشن عروسی، مدارکی شامل عکس و فیلم از ازدواج قبلی ایشان به دستم رسید. موضوع را با ایشان مطرح نمودم و مشتکی عنه نیز اقرار به این امر کردند که مدت 6 ماه با شخصی به نام  …………………… نامزد بوده اند و این موضوع را از بنده مخفی نگه داشته بودند. حالیه، با عنایت بر این امر که بنده فریب خورده ام، از شما عاجزانه تقاضا دارم که موضوع را وفق ماده 647 قانون مجازات اسلامی رسیدگی کرده و حکم مقتضی در این خصوص صادر نمایید.

                                                                                       با تقدیم شایسته ترین احترامات

این دو نمونه شکایت تدلیس در نکاح صرفا از باب نمونه و تقریب به ذهن کردن موضوع توسط وکلا و کارشناسان موسسه ترنم عدالت تنظیم شده است. جهت تنظیم هر نوع شکواییه، دادخواست، اظهارنامه و لایحه با ما تماس بگیرید.

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

دو نمونه شکواییه تدلیس در نکاح

امتیاز به مقاله از راست به چپ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا