Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

انواع دادیاران در دادسرا

دادیار مقامی است که در معیت دادستان در دادسرا فعالیت می کند. عمده فعالیت دادیاران کمک به دادستان برای تحقیقات مقدماتی پرونده های کیفری مطروحه است. به عبارت ساده تر می توانیم چنین توضیح دهیم که دادیاران تحت دستورات دادستان فعالیت می کنند. چنانچه دادستان به منظور کشف موضوعی دستور و یا حکمی صادر نمایدف دادیاران مکلف به تبعیت از آن دستور یا حکم هستند. اما به موجب قانون دادیاران به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در این مقاله به موضوع انواع دادیاران در دادسرا می پردازیم. انواع دادیاران در دادسرا

انواع دادیاران در رویه قضایی دادسراها:انواع دادیاران در دادسرا

در رویه قضایی دادسراها، وظایف مختلفی برای دادیاران تعریف شده است که بر اساس همین وظیفه ای که به آنها محول شده است، می توان دادیاران را از یکدیگر تفکیک نمود. از جمله انواع دادیاران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دادیار اظهار نظر
  • دادیار تحقیق
  • دادیار ناظر زندانیان
  • دادیار اجرای احکام
  • دادیار نماینده دادستان در دادگاه

ذیلا به صورت تفصیلی به شرح وظایف هر کدام از این دادیاران می پردازیم. انواع دادیاران در دادسرا

دادیار اظهار نظر کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

دادیار اظهار نظر به عنوان کارشناس تحت نظر دادستان در دادسرا فعالیت می کند. در واقع، هنگامی که حکمی از دادسرا صادر می شود، دادیار اظهار نظر به بررسی این احکام می پردازد و آن را رد یا تایید می کند. سپس موضوع را به دادستان ارجاع می دهد تا نظر نهایی را اعلام دارد. می توان چنین گفت که دادیار اظهار نظر در حکم دستیار دادستان است. از این روست که نقش با اهمیتی در دادسرا دارد چرا که او می تواند در مورد نظری که بازپرس صادر می کند نظر دهد.

دادیار تحقیق کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟ انواع دادیاران در دادسرا

انجام تحقیقات مقدماتی از وظایف دادسرا و بر عهده رئیس دادسرا – یعنی دادستان- است. دادستان به عنوان مقامی که وظیفه دارد دادسرا را اداره کند وظیفه تحقیق را به دادیاران تحقیق محول می کند. گاهی نیز اگر دادستان مسئول تحقیق باشد و غایب باشد، دادیار تحقیق می تواند جایگزین او شود.

دادیار ناظر زندانیان کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

یکی دیگر از انواع دادیاران، دادیار ناظر زندان است که نماینده دادستان می باشد و عهده دار انجام امور مربوط به زندانیان است. مسائلی از قبیل مرخصی زندانیان، موافقت با پیشنهاد آزادی مشروط برای زندانیان، بررسی مهیا بودن شرایط عفو برای زندانیان و … مسائلی هستند که در حوزه اختیارات دادیار ناظر زندان قرار می گیرند.

دادیار اجرای احکام کیست و چه وظایفی را عهده دار است؟انواع دادیاران در دادسرا

می دانیم مهمترین و اصلی ترین وظیفه دادستان به عنوان مدعی العموم پس از طی مراحل مقدماتی اجرای احکام کیفری است که توسط دادگاه صادر می گردد. در واقع، می توان گفت دادیار اجرای احکام نماینده دادستان برای اجرای احکام کیفری صادره از دادگاه است.

دادیار نماینده دادستان در دادگاه کیست و چه وظیفه ای دارد؟

دادستان موظف است که بعد از طی مراحل مقدماتی در صورتی که ارتکاب جرم توسط متهم احراز گردید، کیفرخواست صادر کند و پرونده را به دادگاه ارجاع نمایند. در کیفرخواست نوشته شده است که مجرم کیست و به چه دلیل جرم رخ داده است. در واقع، ادله ای که دادستان با توسل به آنها کیفرخواست را صادر نموده در کیفرخواست درج شده است. بنا بر این، قاضی با استفاده از ادله ای که مقام تحقیقاتی کشف نموده، حکم را صادر می کند.

دادستان وظیفه دارد به منظور دفاع از آنچه در کیفرخواست آمده، و توضیح در مورد نحوه ارتکاب جرم در دادگاه حضور پیدا کند. اما دادستان می تواند وظیفه حضور در دادگاه را به یکی از دادیاران محول کند. در این صورت، دادیار، نماینده دادستان در دادگاه خواهد بود. در نتیجه وظیفه دادیار است که از کیفرخواست صادره دفاع نماید تا قاضی بتواند با توجه به توضیحات او حکم را صادر کند. انواع دادیاران در دادسرا

نتیجه گیری مقاله

دادسرا بزرگترین مقام تحقیقاتی است که با کمک ضابطین قضایی از یک سو و بازپرس و دادیار و دادستان از سوی دیگر وظیفه تحقیق و کشف آثار و ادله جرم را دارد. دادستان رئیس دادسرا است و برای اداره دادسرا به تعدادی دادیار احتیاج دارد. دادیاران در دادسرا در یک تقسیم بندی کلی به دادیار اظهارنظر، دادیار تحقیق، دادیار ناظر زندانیان، دادیار اجرای احکام و دادیار نماینده دادستان تقسیم می شوند. هر کدام از این دادیاران در راستاسی وظایفی که دادستان به آن ها محول می کند، فعالیت می کنند و زیر نظر مقام دادستانی هستند. انواع دادیاران در دادسرا

در صورت احضار به دادسرا، قبل از مشورت با وکیل یا کارشناس حقوقی، از هر گونه اقدام خودسرانه پرهیز کنید. چرا که ممکن است هر یک از اظهاراتی که می نمایید علیه شما استفاده شود. از این رو با وکلای متخصص در حوزه کیفری مشورت نمایید. 

برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی به صفحه درخواست مشاوره و تماس با ما مراجعه کنید. 

انواع دادیاران در دادسرا

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا