Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

بسیاری از دعاوی مطروحه در شعب مختلف دادگستری مربوط به دعاوی ملکی هستند. این نوع دعاوی علی الاصول در محل وقوع ملک مطرح می شوند. به عنوان مثال اگر فردی زمین خود در شاهرود را در تهران به فرد دیگری بفروشد و دعوای نسبت به زمین قابل طرح باشد این دعوا در دادگاه شاهرود اقامه می گردد. چه اینکه در دعاوی مربوط به امور ملکی محل وقوع ملک از محل اقامت خوانده با ارزش تر و در عین حال مهم تر است.

امور ملکی
امور ملکی

مصادیق امور و دعاوی ملکی

در حقوق امور ملکی و دعاوی مربوط به آن شامل دعوای تخلیه، خلع ید، دستور فروش ملک مشاع، اخذ به شفعه، دعاوی مربوط به ساخت و ساز ملک، دعاوی مربوط به قرارداد های مشارکت و یا قرارداد بیع (خرید و فروش) ملک و … مربوط به امور ملکی هستند.

کلاهبرداری از طریق اخذ به شفعه

تخصص در امور ملکی

این موضوع غیر قابل انکار است که دعاوی ملکی از حیث ماهیتی بسیار پیچیده هستند. از این رو، نمی توان از وکیل متخصص در امور خانواده انتظار داشت که به خوبی دعاوی مربوط به امور ملکی را حل و فصل نماید. امور ملکی یک تخصص ویژه در عالم حقوق است و وکیل نیز باید در این حوزه کارکرده  و متبحر باشد. در غیر این صورت دعوا با شکست مواجه می گردد.

حذف حق کسب و پیشه

هزینه دعاوی امور ملکی

از آنجایی که قیمت ملک در کشور ما هر روز رو به فزونی است، هزینه دعاوی ملکی نیز در ایران تقریبا بالاست. شاید به دلیل بالا بودن هزینه رسیدگی به این دعاوی، بسیاری از افراد از پیگیری امور ملکی خود منصرف می شوند. اما با توجه به رسیدگی طولانی مدت مراجع قضایی به دعاوی ملکی، این امکان برای موکل وجود دارد که حق الوکاله خود را به صورت اقساطی پرداخت نماید تا از این حیث دچار مشکل نگردد. از این روست که چنین امکانی برای موکل در ترنم در نظر گرفته شده است.

مدت زمان رسیدگی به دعاوی ملکی

تعیین مدت زمان دقیق به منظور رسیدگی به امور ملکی به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. از جمله اینکه: دعوای مطروحه چه نوع دعوایی است (تخلیه، خلع ید، تصرف عدوانی، مزاحمت، ممانعت، دعاوی مربوط به قرارداد، دعاوی مربوط به ساخت و ساز، دستور فروش و …). بنابراین، مدت زمان دقیقی را نمی توان اعلام کرد. اما معمولا دعاوی ملکی جزء طولانی ترین دعاوی در از منظر روند رسیدگی در دادگستری هستند. چه اینکه در طول جریان رسیدگی به ملک ممکن است مسائل مختلفی مطرح شود که از ابتدا قابل طرح نبودند. بنابراین، در صورت داشتن پرونده ملکی باید کمی صبور باشد.

اما وکلا و کارشناسان موسسه ترنم عدالت همواره تلاش می کنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین نتیجه را برای موکلین در حوزه امور ملکی به ارمغان بیاورند. برای دریافت وقت مشاوره حضوری و تلفنی با ما تماس بگیرید.

ثبت مشاوره رایگان

بالا