Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

اتانازی در قانون ایران

اتانازی (authanasia) واژه ای یونانی است که در اصطلاح به معنای مرگ شیرین و راحت است. در واقع، اتانازی در جایی مطرح می شود که فردی از بیماری لاعلاجی رنج می برد. در این صورت برای جلوگیری از رنج کشیدن او، پزشک یا اطرافیان او (با علم فرد بیمار یا بدون علم فرد بیمار) تصمیم به مرگ بیمار می گیرند. در اینجاست که موضوع اتانازی مطرح می شود. اتانازی نام دیگر واژه ی قتل از روی ترحم  یا mercy killing است. در این مقاله در مورد اتانازی در قانون ایران می پردازیم.
اتاناری چیست؟
  اتانازی واژه ای یونانی است. au به معنای خوب و آرام است و thanasia به معنای مرگ است. بنابریان اتانازی به معنای قتل از روی ترحم یا مرگ شیرین یا به مرگی است. در واقع، اتانازی با قتلی که از روی عمد و عدوان و دشمنس انجام می شود کاملاً متفاوت است. اتانازی قتلی است که طرف مقابل برای جلوگیری از درد کشیدن دیگری انجام می دهد.
انواع اتانازی چیست؟
اتانازی به انواع زیر قابل تقسیم است: 1- اتانازی فعال داوطلبانه. 2- اتانازی غیرفعال داوطلبانه. 3- اتانازی غیرفعال داوطلبانه. 4- اتانازی غیرفعال غیرداوطلبانه. حال در زیر به بررسی و تعریف هر کدام می پردازیم:
1- اتانازی فعال داوطلبانه:
در این روش، فرد بیمار به صورت داوطلبانه و با رضایت خود در خواست می کند که به زندگی اش پایان داده شود. در این نوع اتانازی قاتل با تزریق دارو و یا هر روش دیگری موجبات مرگ فرد را فراهم می آورد.
2- اتانازی غیرفعال غیرداوطلبانه:
در این روش، بر خلاف روش فوق، بیمار توانایی تصمیم گیری ندارد. حال ممکن است از نظر جسمانی در وضعیت نامساعدی به سر برد و یا از منظر روحی و روانی توانایی اخذ تصمیم نداشته باشد. در اینجاست که فرد قاتل با تزریق داروی مهلک یا هر اقدام دیگری به زندگی و حیات فرد بیمار خاتمه می بخشد.
3- اتانازی غیرفعال داوطلبانه:
در این روش، بیماری که مبتلا به مرضی لاعلاج است، خود تصمیم می گیرد که از ادامه درمانش خودداری کند و با عدم مصرف دارو، موجبات مرگ سریع تر خود را فراهم آورد.
4- اتانازی غیرفعال غیرداوطلبانه:
در این روش، پزشک از ارائه خدمات درمانی به بیمار خودداری می کند تا بیمار آهسته و آهسته فوت کند.
استدلال های پیرامون اتانازی
در مورد اتانازی دو نوع تفکر وجود دارد. عده ای موافق با عمل اتانازی هستند و برای نظر خود استدلالاتی را بیان می کند. در مقابل عده ای مخالف با انجام اتانازی هستند. به هر حال، اتانازی در قانون ایران جایز نیست و انجام اتانازی قتل محسوب می شود.
الف- استدلالات موافقین اتانازی:
1- احترام به انتخاب فرد:
به موجب این نظر، فرد مختار است که در مورد زندگی یا حیات خود تصمیم بگیرد. این استدلال بیشتر در نظام های لیبرال مطرح است.
2- تغییر شرایط و سبک زندگی بیمار:
فردی که مبتلاء به بیماری لاعلاجی است، برای انجام امور خود به دیگران احتیاج دارد. همین امر بیش از هر چیز موجبات تحقیر او را در زندگی فراهم می آورد. چرا که فرد بیمار در بسیاری از موارد قادر به مرتفع کردن نیازهای خود نیست. این سبک از زندگی فقط و فقط موجبات آزار و اذیت بیمار و تحقیر او را فراهم می کند.
3- تحمیل هزینه های اقتصادی:
با بستری بودن فردی که از بیماری لاعلاجی رنج می برد هزینه های گزافی بابت تیم پزشکی و بیمارستان هدر خواهد شد. این در حالی است که بسیاری از افراد که نیاز به معالجه با مداوا دارند از موهبت و نعمت داشتن تخت و تجهیزات لازم در بیمارستان محروم می مانند و این امر به هیچ وچه منطبق با عدالت و انصاف نیست.
ب- استدلالات مخالفین اتانازی:
1- اتانازی، خود کشی است:
بنا بر نظر این دسته از افراد اتانازی هیچ تفاوتی با خودکشی ندارد. از آنجایی که خودکشی مقبول نیست، اتانازی نیز به هیچ وجه مورد پذیرش نمی باشد.
2- رسالت پزشکی قتل فرد بیمار نیست:
عده ای از مخالفین بر این باروند که هدف تیم پزشکی و پزشکان درمان و معالجه بیمار و نه مرگ اوست. در حالی که در اتانازی هدف صرفاً کشتن و قتل بیمار مبتلا به مرض لاعلاج است.
3- نادیده گرفتن احساسات بستگان فرد بیمار:
عده ای از مخافان بر این عقیده هستند که ممکن است بستگان فرد بیمار تمایل داشته باشند مدت بیشتری با او باشند. ولو انکه حال فرد وخیم باشد. با انجام اتانازی احساسات بستگلن فرد بیمار دچار خدشته خواهد شد.
اتانازی در قانون ایران و اسلام
اتانازی در قانون ایران و اسلام به هیچ وجه جایز نبوده و حکم قتل را دارد. در واقع، فردی که نسبت به فرد بیمار مرتکب قتل از روی ترحم شود، مشمول قوانین قتل عمدی مذکور در قانون مجازات قرار می گیرد و قابل مجازات است.
نتیجه گیری مقاله
اتانازی یا هومرگ یا مرگ شیرین و به مرگی عنوانی است که در قانون ایران و اسلام مورد پذیرش نبوده و مجاز نیست. این نوع قتل بسته به انواع آن گاهاً خودکشی و گاهاً قتل از روی عمد و عدوان محسوب شده و مجازات قاتل را به دنبال خواهد داشت. هر چند در برخی از کشورها از جمله هلند و برخی ایالتهای آمریکا از جمله اروگن، واشینگن، مونتانا، کالیفرنیا، و همچنین کشور سوئیس و اسپانیا اتانازی مجاز می باشد.
برای دریافت وقت شماوره حضوری و تلفنی با ما تماس بگیرید. 
اتانازی در قانون ایران

2 نظر

blank
محمد 1401-07-30

تمام خودکشی های خشن مثل خودسوزی و سقوط از ارتفاع وغیره از بیماریهای اعصاب وروان میباشد چنانچه با اتانازی این افراد به رضایت خودشان موافقت شود آمار خودکشی های خشن به صفر میرسه و هزینه های درمان دولت و جامعه بسیار کم میشه. تشکر

پاسخ
blank
ترنم عدالت نویسنده 1401-08-02

مرسی، از اینکه مقاله رو مطالعه کردید و نظرتون رو اعلام نمودید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بالا